September 12, 2007

« آبراهه‌ی خليج فارس | صفحه‌ی اصلی | نظر کردن به درويشان . . . »

يک سياست‌مدار تراز اول

باشد، می‌زنم به سيم آخر. هر چه ملت دوست دارند بگويند. يک بار ديگر هم نوشته بودم که من علی لاريجانی را سياست‌مدار و ديپلماتی ترازِ‌ اول می‌دانم. اين آدم اصلاً برای هيچ شغل و منصب ديگری در جمهوری اسلامی ساخته نشده بود جز کار ديپلماسی. هر کس اين آدم را به اين کار حاضر گمارده است هوشمندی زيادی به خرج داده است. واکنش‌های اخير علی لاريجانی به آمريکا در شمار دندان‌شکن‌ترين پاسخ‌هايی بود که يک سياست‌مدار ايرانی به آمريکا داده است. به نظر من دستگاه دولتی بايد رسماً سکان هدايت سياست خارجی جمهوری اسلامی را به لاريجانی بسپارد و به بقيه مؤکداً بگويد فقط سکوت کنند و بگذارد يک نفر باسوادتر و ديپلمات‌تر از خودشان حرف بزند. سخنان لاريجانی را از بسياری جهات من سخت منسجم، متين و محکم می‌دانم. تيتری هم که راديو زمانه برای سخنان او انتخاب کرده است، شاهکار است: «آمريکا به ليبرال-دموکراسی در عراق التزام ندارد» و اين درست‌ترين سخنی است که هر سياست‌مداری در چنين وضعيتی می‌تواند به رخ آمريکا بکشد. سخنان لاريجانی فکت دارد، اشارات صريح دارد. تنها حرف‌های جدلی نيست.

(177 کلمه)

مطالب مرتبط

بشرِ از ياد رفته يا بشرِ بر باد رفته؟

آن خطرِ ديگر

آبروی کی رفت؟

درد دل با احمدی‌نژاد

فرق سياست‌مدار و غير سياست‌مدار

از پاکستان تا ایران: سياست‌های دوگانه

فوکوياما و نقدِ هويت و مهاجرت

نظرها (9)

به قول هادی، در مقابل احمدی نژاد است که لاریجانی توانایی عرض اندام دارد. در این که لاریجانی فردی است بسیار باهوش سیاستمدار و سخن دان اصلا شکی نیست. اماآن چه که امروز او را دیپلماتی بی رقیب نشان می دهد حضور دیپلمات های ضعیفی مانند روحانی پیش از او بوده. به هر حال متاسفانه در این روز و روزگار حضور لاریجانی خود برای این مملکت غنیمتی است.

راستش من کمی تا حدودی کیج شدم!
برادر عزیز ! فیلسوفانه و متکلمانه!! صحبت کردن التزامی به سیاست مدار بودن ندارد.

البته یک نکته‌ی دیگر هم شاید تأثیر گذاشته‌است بر این نظر شما (شاید): لاریجانی، در کنار احمدی‌نژاد است که جلوه کرده‌است. می‌دانید که اشیاء، در مقایسه، گاه بسیار کوچک یا بزرگ به‌نظر می‌رستد.

نظر کردن به بی‌اسمان، نمی‌کاهد ز اسم ِ تو/علی با آن‌همه‌حشمت، به طفلی، صد نظر می‌کرد

هوش، یک چیز است و بهره‌ی بهبنه از هوش، چیز دیگر. اصولاً ایرانی‌ها، بیش‌ترشان، کم و زیاد، باهوشند، اما و دو صد اما، عقلانیتشان ضعیف است. من، عقلانیت را همان بهره‌ی بهینه از هوش می‌دانم. لاریجانی، جداْ یک دیپلمات ِ زیرک و باهوش است! حرف‌هایی به‌جا و مناسب می‌زند، اما در کدام جهت؟! درست مثل یک دانش‌آموز ِ زرنگ و باهوشی که چون درست نمی‌داند چگونه هوشش را مدیریت کند، در جهتی می‌افتد که نباید و نشاید! و از آن طرف، دانش‌آموز ِ کم‌هوش، چون می‌داند و یاد گرفته‌است چگونه مدیریت ِ هوش کند (لابد بر اثر ِ فرهنگ و تربیت ِ صحیحی که در آن بزرگ شده‌است)در جهتی می‌افتد که بایسته و شایسته‌اش است! در یک کلام، ایرانی‌ها، نوعاً باهوشند، اما، کم‌عقل (عقلانیت مدیریتی).

در این مورد خاص با شما کاملا موافقم ضمن اینکه از این همه ادب و ادبیات بی سابقه آقای لاریجانی متعجبم.

به خانمتون بگین اینقدر راجع به هورمون و پریود شدن و این چیزها ننویسد...یه کم آبروداری کند.
***
ببخشيد، مگر پريود شدن و هورمون بی‌آبرويی دارد؟ طبيعی‌ترين وضعيت زندگی زنانه است. هيچ اشکالی هم به آن وارد نيست. بی‌آبرويی را خيلی بد تعريف کرده‌ايد. پريود شدن زنان، هيچ فرقی با غذا خوردن همه‌ی انسان‌ها ندارد. شما هم اگر خانم هستيد، بهتر است کمی جسارت پيدا کنید و از وضعیت طبيعی‌تان با شرمساری حرف نزنيد. کمی اعتماد به نفس داشته باشيد. زن موجودی نيست که از خود شرمسار باشد و باعث شرمندگی ديگران شود. اين هم درباره‌ی خانم من صادق است هم درباره‌ی هر زن ديگری.

گفتی می زنم به سیم آخر فکر کردم چی می خوای بگی
**
:)

He is titled Iranian top negociator,but he is not able to talk in English, look in Afghanistan, Pakistan ,even Iraq all top politicians are talking in English,interviewing with
media and so on.so he is not good and we deserve beter politicians.
***
من درباره‌ی دانش انگليسی لاريجانی چيزی نمی‌دانم. نمی‌دانم که انگليسی می‌داند و حرف نمی‌زند يا اساساً نمی‌داند. ولی حرف‌ام خيلی صريح و روشن بود درباره‌ی او: او هنر ديپلماسی می‌داند. ديپلماسی دانستن با تکلم به زبان انگليسی فرق می‌کند. تمام دیکتاتورهای آفریقايی بلدند به انگليسی تکلم کنند. مشرف هم به انگليسی مسلط است. اما انگليسی دانستن، هر چند شاخص مهمی است، اما مطلقاً شاخص تعيين کننده نيست. در نتيجه آن همه مقدمه‌ای که در بالا چيده‌ايد، ربط و نسبتی به نتيجه ندارد. انگليسی دانستن (نه لزوماً به انگليسی حرف زدن)، شرطی اساسی و مهم است اما ذات و گوهر ديپلماسی «تکلم به انگليسی» نيست.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats