April 4, 2007

« بازی بی‌بی‌سی با وبلاگستان فارسی و ملوانان زندانی | صفحه‌ی اصلی | آيا انگليس ايران را تهديد کرد؟ »

سرگيجه‌های بی‌بی‌سی و جوک‌های احمدی‌نژاد

خبر آزادی ملوانان انگليسی (همين چند دقيقه پيش) از بهترين خبرهای سال جديد بود: هديه‌ی ايران به ملت انگليس! بی‌بی‌سی هنوز باور نمی‌کند که ايران دارد ملوانان انگليسی را به خاطر ايستر آزاد می‌کند. من اداره‌ام و بانو دارد شبکه‌های خبری ايران و اين‌جا را دنبال می‌کند. گوينده‌ی خبر بی‌بی‌سی باورش نمی‌شود. چند بار گفته است بايد دوباره بررسی کنيم ببينيم مترجم اشتباهی نکرده باشد! رفته‌اند صادق صبا را آورده‌اند و او هم لفظ به لفظ همه چيز را برای‌شان ترجمه کرده است. اين‌ها هنوز باورشان نمی‌شود. هراس برشان داشته است که مبادا احمدی‌نژاد کاره‌ای نباشد و يکی بزند ماجرای آزادی اين‌ها را کأن لم يکن کند. جالب است که ديشب فکر می‌کردند خودِ احمدی‌نژاد ممکن است در روند آزادی اين‌ها اخلال ايجاد کند. خيلی ماجرای با مزه‌ای شده است.

وقت‌شناسی سياست‌مداران ايران در اين مورد خاص بی‌نظير بود. يک کار شگفت‌انگيز بود واقعاً. درست قبل از فرا رسيدن ايستر. از آن طرف نکته‌ی با مزه و مضحک اين است که احمدی‌نژاد گفته است از بلر می‌خواهم اين ملوانان را به خاطر گفتن حقيقت مجازات نکند! روده‌بر شديم از خنده. احمدی‌نژاد فکر می‌کند انگليس هم مثل ايران است. اميدوارم بعضی از دوستان اين حرف‌های مرا به حساب سينه زدن پشت سر حاکميتِ سياسی ايران نگذارند!

پ. ن. بانو می‌گويد اين‌ها هنوز باورشان نمی‌شود. می‌گويد صادق صبا توی تلويزيون است و دارد غش غش می‌خندد. انگليسی‌ها کلمه به کلمه‌ی حرف‌های احمدی‌نژاد را ترجمه کرده‌اند ولی هنوز باورشان نمی‌شود.

پ. پ. ن. خوب، بانو دیگر رسماً تبديل به کانال ارتباط رسانه‌ای من شده است! حالا دارند در بی‌بی‌سی احمدی‌نژاد را نشان می‌دهند که مشغول ديدار با ملوان‌ها و احوال‌پرسی از آن‌هاست. آن‌هم که کلی از او تشکر می‌کنند. خيلی تحويل‌شان گرفته‌اند (ملوان‌ها آن‌ها را و آن‌ها ملوان‌ها را!). واقعاً قصه‌ای شده است ها. شماها که ايران هستيد حتماً تا حالا ديده‌ايد اين‌ها را. ما هم شب می‌بينيم دوباره. (به روز شده ساعت ۱۵:۳۳ به وقت لندن).

(314 کلمه)

مطالب مرتبط

وطن‌دوستان يا تاجران؟

فرق زندانی و گروگان: معيارهای دوگانه

این قصه هنوز تمام نشده است

آيا انگليس ايران را تهديد کرد؟

بازی بی‌بی‌سی با وبلاگستان فارسی و ملوانان زندانی

نظرها (9)

بازم سلام دوست عزیز .اینکه انگلستان اسم بازجویی را می گذارد کسب اطلاع یا هر چیز دیگر فرقی نمی کند مهم این است که برای پرسش و پاسخ و توجیح چه بگویند و چه نگویند به مرکزی نظامی یا نه اصلآ به دفتری منتقل شدند و آنچه که ما دیدیم نه فقط گفته خبرنگار ایرانی که مصاحبه خبر نگار ایرانی با خبرنگاران خارجی بود در مورد صداقت رسانه های شما همین بس که تا پیش از آزادی همه آنها می گفتند که در مرز عراق بودند و پس از آزادی اسکای نیوز مصاحبه ای مربوط به پیش از دستگیری از سروان کریس ایر اگر اشتباه نکنم پخش کرد که گفته بود ما به جمع آوری اطلاعات ( محترمانه همان جاسوسی است ) می پردازیم و نکته دیگر اینکه کشور انگلیس را هم خوب می شناسم جز پلیس راهنمایی در شهر نیست اما به محض اینکه دست از پا خطا شود از زمین و آسمان سرباز می بارد حتی گارد محافظ نخست وزیری و ساختمان شماره 10 هم در جلو چشم نیست اما در داخل ساختمان ... و دوربین ها هر حرکت شهروندان را هم زیر نظر دارند اگر چنین فضایی نبود چگونه تا هسته تشکیل خرابکاری چند پاکستانی فقط حرفش زده شد در 4 سال قبل متلاشی شدند و راستی درست می گویید به خاطر اتهام آنها بازجویی نمی کنند بلکه طبق قانونی که بعد از بمب گذاری مترو رخ داد به صرف شک حق تیر دارند .که 2 نفر از جمله یک پزشک نمی دانم کجایی را هم کشتند و روزنامه ها چقدر مطلب نوشتند وقتی من به انگلستان آمده بودم دوستی می گفت اینجا آزادی است و هر کاری می خواهی انجام بده فقط به پرو پای سیاست نپیچ و من خندیدم گفتم تو ایران که هر کاری می کنیم و به پر و پای سیاست هم می پیچیم تازه همیشه هم داد می زنیم آزادی نیست البته سیستم قضایی ما با شا فرقش این است که اینجا سالها طولش می دهند و آخر سر هم اجرا نمی کنند و آنجا حکم می دهند و فوری اجرا می کنند -- راستی دوست عزیز اگر خواستی تو این لینک http://www.iransima.ir/CalendarResult.jsp روی لینک خبر سراسری 21 کلیک کنید خوب اخبار اونجا رو می شنوید اینجا رو هم بشنوید بد نیست...ایام به کام

سلام.سال نو مبارک.مطلب جالبی بود فقط یک نکته :گفته بودی"از آن طرف نکته‌ی با مزه و مضحک اين است که احمدی‌نژاد گفته است از بلر می‌خواهم اين ملوانان را به خاطر گفتن حقيقت مجازات نکند! روده‌بر شديم از خنده. احمدی‌نژاد فکر می‌کند انگليس هم مثل ايران است" برای اینکه از خنده روده بر نشوید این خبر را هم بشنوید"به گزارش خبرگزاري فرانسه از لندن، يك سخنگوي "سازمان فرودگاه‌هاي انگليس" به اين خبرگزاري گفت كه اين نظاميان به محض فرود هواپيماي حامل آنها، به يك بالگرد منتقل مي‌شوند و به مكاني امن اعزام مي‌شوند كه وي نسبت به موقعيت آن ابراز بي‌اطلاعي كرد.
يك سخنگوي وزارت دفاع انگليس نيز گفت كه هيچ كنفرانس خبري در فرودگاه "هيثرو" در غرب لندن و محل احتمالي فرود هواپيماي حامل نظاميان آزاد شده، برگزار نمي‌شود. " البته الان که این را می نویسم این خبر فقط یک گفته و خبر کذب نبود و ملوانان را بدون اینکه با خبرنگاری صحبت کنند و یا با خانواده شان دیدار کنند با هلی کوپتر برای بازجویی به پایگاه نظامی شان منتقل کردند.
***
دوست عزيز،
تلويزيون اين‌جا همه چيز را دقيقاً گزارش کرد. ملوان‌ها چون هنوز در حال خدمت بوده‌اند به پادگان مربوطه‌ی خود برگشته‌اند و جای‌اش هم مشخص است (اسم‌اش را هم آوردند و فيلم‌اش را هم نشان دادند). طبيعی هم هست که ملوانان با خبرنگاری صحبت نکنند. آن‌ها مستقيماً به ديدار خانواده‌هاشان رفتند. به هر حال آن‌چه ما در تلويزيون اين‌جا ديديم حاکی از استقبال صميمانه و روند متعارف رفتار نظاميان بود، نه محاکمه!‍ آن‌چه را شما بازجویی می‌خوانيد، اين‌ها کسب اطلاعات می‌گويد. مفهوم بازجويی در کشور ما برای ايرانی‌ها خيلی فرق دارد با کاری که اين‌ها با مردم می‌کنند (آن هم به فرض اتهام!). اشاره‌ی من به تفاوت شگرف سيستم قضايی اين‌جا و آن‌جا بود (بماند که در کشور ما چيزی به اسم سيستم قضا اصولاً معنای چندانی ندارد).

با سلام ضمن خوشحالی آرزو داشتم هرگز این اتفاق نمیافتاد.

از نحوه رفتار ملوانان کاملا پیداست که دستگیری و ازادی از قبل برنامه ریزی شده و با هماهنگی دو کشور بوده است. هدف پشت پرده را نمیدانم اما این نشانه خوبی برای ماست . گرچه بایستی بیش از پیش مراقب باشیم.

لطفا کامنت های همان آدم های انگلیسی را در همان صفحه bbc بخوانید تا هم دیگر خندتان نگیرد. که متوجه بشوید آدم تندرو آن جا هم هست (تا همین دیروز صفحه کامنت های bbc پر بود ازNuke The
Tehran) و هم بدانید انگلیس هم انگار و در کمال تعجب شبیه ایران است. حداقل آدم هایش!

باز معلوم نیست چه کاسه ای زیر نیم کاسه هست.البته انگلیسی ها هم سهم خودشونو پرداختن در مورد بازداشت شدگان ایرانی ( دیپلمات های ! وابسته به سپاه قدس ! ).نمی دونم دولت ایران الان چرا اینقدر پیگیر کار اونهاست . اونا که همه چیز رو لو دادن و مهره سوخته هستن !
ولی به هر حال ما این عمل رو به فال نیک می گیریم و از نتایج عمل به نصایح آقای دکتر محمد جواد لاریجانی!

پیروز باشید.

پ.ن:

با اجازه شما ، به وبلاگتون لینک دادم .

پ.ن.ن :

دفتر دیوانی رو به روز نمی کنید ؟!
***
لاريجانی مورد نظر در اين مورد علی بود نه جواد. دفتر ديوانی را هم وليعهد بايد راه بيندازد نه قبله!

داریوش جان باید دید آیا ایران مثل همیشه تنها بردی که کرده یک مشت شعار و ارد سیاسی است یا این که امتیازی گرفته و ملوانان بریتانیای شما را آزاد کرده. مساله این است.
***
ياسر جان،
به نظر من اين يادداشت مهدی جامی تحليل خوبی از ماجراست:
http://www.radiozamaneh.org/analysis/2007/04/post_279.html

کارهایی که اینها میکنند سابقه نداره. دولت انگیس رو گذاشتن سر کار. عکسهای احمدی نژاد با ملوان ها آخر خندست.

پاتوق لندنی ها، وبلاگ نویسان لندنی ...

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats