March 21, 2007

« حسِ شيرين وطن | صفحه‌ی اصلی | سحرگاهان تهران و دامنه‌ی البرز »

نوروز مبارک

خوب. سال نو بر وبلاگستان و ايرانی‌های وبلاگستان مبارک! کله‌ی سحر بيدار مانده‌ام، چون خواب‌ام نمی‌برد. همين جور دارم با اينترنت ديزلی و فيلتر شده (بخوانيد بی‌سيرت شده‌) در ايران به اين ور و آن ور سرک می‌کشم. همه چيز مثل لاک‌پشت حرکت می‌کند! اين‌جا احساس می‌کنم حالا که همه خواب‌اند و من توی تاريکی دارم اين‌ها را می‌نويسم، به جز اینترنت، بقيه‌ی چيزها هم لاک‌پشتی است. نيست؟

می‌‌خواستم دو سه نکته‌ی حکمت‌آمیز را برای لحظه‌ی تحويل سال بنويسم. اما نمی‌شود. حالا تازه می‌فهمم که شماها که ايران هستيد و اينترنت ديزلی و فيلتر شده داريد، چه همتی داريد وبلاگ‌تان را به روز می‌کنيد! دم‌تان گرم! برای من يکی مثل شکنجه است (فيلترچی‌ها هم البته مقصودشان شکنجه دادنِ امثال من است ديگر!). باری سخنان حکمت‌آميز را بگذاريد برای وقتی که اينترنتی باشد پر سرعت و بی‌فيلتر که اعصاب آدم را ويران نکند (آن هم در لحظه‌ی نوروز!). می‌‌خواستم بنويسم: «آی فيلترچی! خانه‌ات خراب باد که خانه‌ی مجازی مردم را روی سرشان خراب می‌کنی». ديدم گناه دارد آن بيچاره‌ی کارمند از همه جا بی‌خبر که دست راست‌اش را از دستِ‌ چپ‌اش تشخيص نمی‌دهد! خدا هدايت‌تان کند که بفهميد چه کاری را کی و کجا و با چه کسی بايد انجام بدهيد! خدای‌تان در اين سال نو، بينش و بصيرت و شعور و انصاف و مروت و مدارا عنايات کناد!

همين‌ها ديگر. پس سال نوی‌تان پر نور باد و خجسته. تا وقتی ديگر!

پ. ن. خرسندم که چيزهايی که درباره‌ی دين می‌نويسم اين همه موافق و مخالف دارد! راست‌اش را بخواهيد از مخالفان‌اش بيشتر خوش‌ام می‌آيد چون بعضی وقت‌ها بدجوری عصبانی می‌شوند و گريبانِ خودشان را پاره می‌کنند. اين يعنی چيزهايی که می‌نويسم جدی است و در خور اعتنا و دقيقاً انگشت را همان‌جا گذاشته‌ام که بايد می‌گذاشتم. آن‌ها که موافقان و منتقدانی مشفق‌اند، از نقد و سنجش دريغ نکنند. آينده‌ی روشن ما انسان‌ها در گرو همين نقدهای مشفقانه است (و فهميدن و درک کردن آن نقدهای بيمارگونه و عصبی).

(317 کلمه)

مطالب مرتبط

تکنولوژی زغالی

اين هم ديار پروس

آبراهه‌ی خليج فارس

شهری مدرن با روحيه‌ی قبيله‌گی

آن‌ها که نمی‌دانند . . .

وايرلس ايرانی از نوع مهرآبادی!

آخر الزمان اروپا

نظرها (3)

بار دومی ست که به "ملکوت " می آیم .دفعه قبلی دنبال عمان سامانی بودم که از "ملکوت " سر در آوردم .
در باره فیلتر گفتید به نظرمن فیلتر مثل چماق چماق کشهاست که روزی بر سرخودشان هم فرود می آید.تاریخ انقلاب ما و چماق کشیهای آن گویای این مطلب هست .
حال که محرم تمام شده و بهار آمده است شما را دعوت می کنم به ترانه های بهاری البته اگر از موسیقی ایرانی لذت می برید.شاد باشید.

سلام و سال نو تون هم مبارک! خیلی خوشحالم که متوجه شدین و حس اش کردین که ما اینجا با این وضع اینترنت و فیلترینگ و اینها چه مصیبتی می کشیم و با اینحال با هر جون کندنی هست به قول شما فرنگی ها آپ می کنیم و کجدار و مریز لک لک کنان پیش می ریم و این تازه فقط اوضاع اینترنت مونه ! بقیه چیزها بماند ... ایام به کام!

salaam ...saale not mobarak
taaaze kojasho didi ke migi laakposhti inaa hanooz hichhi nist ...hamme chi laakposhtiye ...taaze kojasho didi ke mokhaberaat adsl bishtar az 128 be mardom nemide ...nemidooni ke fibre noori vasl mikonan bad tajhizaatesho nadaaran ke vasl konan va azash estefaade konan va vaghtiyam mikhay ADSL begiri migan khotootetoon pcm e nemishe adsl vas konim ...inja faje ast ... hanooz hichisho nadidi

movafagh baashi
bye

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats