January 14, 2007

« زمستان در مادريد | صفحه‌ی اصلی | ملاحظه‌ی بزرگان و نقدِ بی‌امان »

چاک جهل و حمق نپذيرد رفو

تا به حال برخورد کرده‌ايد به بعضی از آدم‌های ناراحت که توی خيابان‌ها ولو هستند و بی هيچ دليلی ناگهان به رهگذران گير می‌دهند؟ آدم واقعاً نمی‌داند با اين‌ها چه بايد بکند. ممکن است با کسی جايی برخوردی داشته‌ای، چه شخصی و چه فکری، اما وقتی اصلاً با کسی رو به رو نشده‌ای و هيچ تقابلی با او نداشته‌ای و ناگهان از او رفتاری پر از نفرت و بغض ببينيد، چه حسی به آدم دست می‌دهد؟ به اين می‌گويند وضعیتی که آدم در آن نمی‌داند واقعاً چه بايد بگويد يا چه بايد بکند. الغرض، امروز ديوانه‌ای (که اتفاقاً ناشناس هم نبود و خوب هم می‌شناسيم‌اش) رفته بود در وبلاگ بانو کامنتی گذاشته بود و هر چه از ذهن بيمارش تراوش کرده بود نوشته بود و حسابی آزرده‌خاطرش کرده بود. خوب اولين چيزی که به ذهنم رسيد اين بود:
گر بدی گفت حسودی و رفيقی رنجيد
گو تو خوش باش که ما گوش با احمق نکنيم!
(همان: چون جواب احمق آمد خامشی / اين درازی در سخن چه می‌کشی؟)

اما اين پديده‌ها هميشه وجود داشته‌اند و حالا به فضای وب کشيده شده‌اند. بيست سال پيش،‌ آن آدم بيمار شايد وارد دنيايی ديگر می‌شد و تنها دستِ تقدير می‌توانست تو را با هذيان‌های هيستريک ديوانه‌ای ساديست رو به رو کند. اما تکنولوژی، دسترسی نامحدود را در اختيار همه‌ی آدم‌ها – سالم و بیمار – به يک اندازه گذاشته است. بعضی‌ها را نمی‌شود درمان کرد:
چاک (!) جهل و حمق نپذيرد رفو
تخم حکمت کم ده‌اش ای پند گو!

هر چه باشد، چاره‌ای نيست از اين فضا. طول می‌کشد تا آدم‌های مختلف ادب زيستن با اين امکانات تازه را بياموزند (و آن‌ها که لازم است سر جای خودشان نشانده شوند). اما اين عده از بيماران خودشان پيشاپيش قربانی اين کيسه‌ی انباشته از زهری هستند که مدام با خود حمل می‌کنند و به صورت ديگران می‌پاشند. و عجيب است که اين رنج جانسوزی که هستی‌شان را تيره کرده است و می‌آزاردشان، به چشمِ احول‌شان نمی‌آيد:
پيش چشم‌ات داشتی شيشه‌ی کبود
لاجرم عالم کبودت می‌نمود!

پس: «برو معالجه‌ی خود کن ای فضيحت‌گوی!» (با عذرخواهی از حضرت حافظ).

(342 کلمه)

مطالب مرتبط

تبریکات وبستانی برای بالاترين؛ و هفتان با تأخير

حرف‌ام را پس می‌گيرم!

ترديد

بازخورد تأثيرگذارترين‌ها

طرح بی‌سامانی هنوز سامان دارد!

بازی يلدا

مردم‌شناسی سايبرنتيک در وبلاگستان فارسی

نظرها (6)

داریوش خان به بانو بفرمایید خودشان را ناراحت نکنند. آخر همیشه رسم بر این بوده که چو صبحی بدمد در پی اش افتد شامی.

داریوش جان خواستی خودت بخوان و اگر دیدی آدرسی ضروری نیست، نظر را ویرایش کن.

1- اولا با نصب flsh-player9 همه چیز حل می شود و نیازی هم به plugin خاص دیگری نیست. بنده نصب کردم و امتحان هم کردم و فایل ها تماما شنیده شد:
https://addons.mozilla.org/firefox/plugins/
2- امکاناتی که firefox برای فایل های فلش با کمک Adobe در نظر گرفته حتی بیش از این هاست. مثل این دو plugins:
https://addons.mozilla.org/firefox/3469/ و https://addons.mozilla.org/firefox/3649/
پیروز باشید و مستدام.
شرمنده که بیشتر وقت نبود تا کمکی برسانم. من به طربستان بسیار بیش از این مدیونم.


تا آن جا که من اطلاع دارم فایرفاکس برای اجرای فایل های فلش pluginی دارد که باید نصب اش کرد. اگر پیدای اش کردم آدرس اش را می دهم خدمت دوستان.
***
خدا خيرت بدهد. لطف کن آدرس‌اش را بفرست و جهانی را برهان!

جناب مهندس ملکوت...یه مدت پیش توی کامنت های یکی از پست ها بحثی باز شد راجع به هیپ هاپ ایرانی و... امیدوارم یادتون باشه ! من اونجا یه مقادیری از دوستان Rapper طرفداری کردم...الان اومدم که برای ثبت در تاریخ موضع جدید رو اعلام کنم...با اینکه هنوز معتقدم که هر سبکی باید وجود داشته باشه و هنوز معتقدم هیپ هاپ اگه درست و حسابی باشه -چه فرنگی، چه داخلی- برای خودش کلی ارزش داره، ولی به این نتیجه رسیدم که هیپ هاپ در بین انواع سبک ها، اون آخره...حتی چند تا پله پایین تر از آخر...! پایان!

توجه: طربستان در مرورگر فايرفاکس کار نمی‌کند!
تو رو خدا درستش کنید! حیف ملکوت نیست که نخواد توی فایرفوکس اجراء بشه و ما هم به دست و پای explore نیوفتیم!
خوشال میشم اگه طبرستان این لطف رو درحق خودش انجام بده.
در ضمن من از اون زمانی که صفحه عوض شده نیومدم. دروغ چرا
خیلی قشنگتر شده.
***
دوست عزيز،
بارها فکر کرده‌ام که چطور می‌شود درست‌اش کرد. طربستان در بسياری از مرورگرها کار می‌کند. من هم اگر راهی پيدا کنم، درست‌اش می‌کنم. شما کسی را می‌شناسيد که راه حل‌اش را بداند؟ در ضمن کدام صفحه عوض شده است؟ من يادم نمی‌آيد تازگی صفحه‌ای را عوض کرده باشيم.

د. م.

Dear Darioush
Please do not assign swearing and bad mouth to only mental health patients as it's proven that they are the minority who insult the other people!
surprized!
This new world of ours contains many people who satisfy their need of anger and frustration with damaging the others nevertheless they are not necessarily patients.
Yours

***
Absolutely right!

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats