August 23, 2006

« ترديدِ خردسوز | صفحه‌ی اصلی | شطرنج ايران و پوکر آمريکا »

حسنِ مه‌رويان مجلس!

گفتم: «اين هم لطايف هست که می‌توان گفت. اين همه نکته، اين همه اشاره. اين ظرايف را چرا ناديده می‌انگاری؟ چرا حاشيه‌ها را به متن می‌کشی و متن را به حاشيه می‌بری؟ کدام حرف نگفته و نهفته را می‌خواهی به بازار بکشی؟».

خنديد و گفت: «همه‌ی اين‌ها به جا، اما «بحث ما در لطفِ طبع و خوبی اخلاق بود!»؛ قصه‌ی «پيرهن چاکِ ماهرويان» و «خرقه‌ی دريده‌ی پرهيز» را بگذار برای شبی ديگر!».

پ.ن. بانو آمد روی‌ام را بوسيد و گفت: «تولدت مبارک!» يادم افتاد که به شهادت اوراق سجلی، سی و يک سال‌ام تمام شد!

(95 کلمه)

مطالب مرتبط

زبان عاجز تفسير

مغالطه

هنوز وقت‌اش نشده؟

ما غرّک بربک الکريم؟

نظر کردن به درويشان . . .

رنج ضايع، سعی باطل، پای ريش

که هر که بی‌هنر افتد . . .

نظرها (9)

سلام
تولتدتون مبارك

سال ها و اوقات رضايت بخشي را همراه با خانواده سر كنيد ، انشا الله

مثل گذشته از مرقومات شما محظوظ هستيم .

Happy Birthday to You, Happy Birthday to You! Happy Birthday Hazrate Vala!
Happy Birthday to You!

سلام داریوش عزیز
تولدت را تبریک میگم و امیدوارم سالهایی پر از موفقیت و شادی در پیش داشته باشی.

Salam o salrooz e be donya amadanetoon ro ham shadbash migam o omidvaram ke sal e besyar khoobi ro aqaz konid.
zemnan pasokh e porsesh e pish e manro ham nadadid.
tarabestan ham ke harf nadare
ba sepas

سلام و عرض ارادت.... اميدوارم در كنار خانواده ي محترم، همواره قرين سلامتي و موفقيت باشيد.

دستم بر نهج البلاغه ی امیر بود که خبر تولدت را خواندم. ناخودآگاه بازش که کردم حکمت 31 آمد. آنجا که می گوید: "و سئل عن الایمان، فقال: الایمان علی اربع دعائم... خودت بخوان شگفت نکته هائی است. خودت که خوب می دانی!

***

ممنون. حال که خودت گفته‌ای من هم عین متن ترجمه شده‌اش را می‌آورم:

«[ و او را از ايمان پرسيدند ، فرمود : ] ايمان بر چهار پايه استوار است، بر شكيبايى ، و يقين و داد و جهاد .

و شكيبايى را چهار شاخه است : آرزومند بودن ، و ترسيدن ، و پارسايى و چشم اميد داشتن . پس آن كه مشتاق بهشت بود ، شهوتها را از دل زدود ، و آن كه از دوزخ ترسيد ، از آنچه حرام است دورى گزيد ، و آن كه ناخواهان دنيا بود ، مصيبتها بر وى آسان نمود ، و آن كه مرگ را چشم داشت ، در كارهاى نيك پاى پيش گذاشت .

و يقين بر چهار شعبه است : بر بينايى زيركانه ، و دريافت عالمانه و پند گرفتن از گذشت زمان و رفتن به روش پيشينيان . پس آن كه زيركانه ديد حكمت بر وى آشكار گرديد ، و آن را كه حكمت آشكار گرديد عبرت آموخت ، و آن كه عبرت آموخت چنان است كه با پيشينيان زندگى را در نورديد.

و عدل بر چهار شعبه است : بر فهمى ژرف نگرنده ، و دانشى پى به حقيقت برنده ، و نيكو داورى فرمودن ، و در بردبارى استوار بودن . پس آن كه فهميد به ژرفاى دانش رسيد و آنكه به ژرفاى دانش رسيد از آبشخور شريعت سيراب گرديد ، و آن كه بردبار بود ، تقصير نكرد و ميان مردم با نيكنامى زندگى نمود .

و جهاد بر چهار شعبه است : به كار نيك وادار نمودن ، و از كار زشت منع فرمودن . و پايدارى در پيكار با دشمنان ، و دشمنى با فاسقان .

پس آن كه به كار نيك واداشت ، پشت مؤمنان را استوار داشت، و آن كه از كار زشت منع فرمود بينى منافقان را به خاك سود ، و آن كه در پيكار با دشمنان پايدار بود ، حقى را كه بر گردن دارد ادا نمود، و آن كه با فاسقان دشمن بود و براى خدا به خشم آيد ، خدا به خاطر او خشم آورد و روز رستاخيز وى را خشنود نمايد .

و كفر بر چهار ستون پايدار است : پى وهم رفتن 9 و خصومت كردن و از راه حق به ديگر سو گرديدن و دشمنى ورزيدن . پس آن كه پى وهم گرفت به حق بازنگشت ، و آن كه از نادانى فراوان ، خصومت ورزيد ، از ديدن حق كور گشت ، و آن كه از راه حق به ديگر سو شد، نيكويى را زشت و زشتى را نيكويى ديد و مست گمراهى گرديد ، و آن كه دشمنى ورزيد راهها برايش دشوار شد و كارش سخت و برون شو كار ناپايدار .

و شك بر چهار شعبه است : در گفتار جدال نمودن و ترسيدن و دو دل بودن ، و تسليم حادثه‏هاى روزگار گرديدن . پس آن كه جدال را عادت خود كرد ، خويش را از تاريكى شبهت برون نياورد ، و آن كه از هر چيز كه پيش رويش آمد ترسيد ، پيوسته واپس خزيد ، و آن كه دو دل بود پى شيطان او را بسود ، و آن كه به تباهى دنيا و آخرت گردن نهاد هر دو جهانش را به باد داد .»

سلام بر صاحب ارض ملکوت... من مدتهاست که با وبلاگ و طربستان شما مانوسم. تولدتان را تبریک می گویم. بابت لحظه های خوبی که با این خانه داشتم سپاس.

تولدت مبارك داريوش جان. شاد باش و دير زي

داریوش جان تولدت مبارک. براستی که دلم برایت تنگ شده است. دلتنگ اولین روزی که دیدمت. روزگار چه زود می گذرد. سلام خدمت بانو برسانید. هر چند که در فراغت کوتاه بخت مساعدت نکرد تا در خدمت باشیم.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats