March 6, 2006

« کرامت نفس | صفحه‌ی اصلی | ما ترس‌خوردگان »

روز زن يا روز مرد ستيزی؟

آن قدر در اين سال‌های اخير با طايفه‌ی نسوان در باب حقوق زنان بحث و گفت‌وگو کرده‌ام که حوصله‌ام سر رفته است از بعضی از بهانه‌جويی‌ها يا بهتر بگويم نزاع‌های بی‌حاصلی که در می‌گيرد. يک چيز اما برای من روشن و محترم است و آن اين‌که حقوق زنان،‌ بخشی از حقوق انسان‌هاست و نمی‌توان حق زن را از حق هر انسان ديگری، چه زن چه مرد، جدا کرد. حق، بدون قيد و شرط حق است و نبايد متأثر از پيش‌فرض‌های جنسيت، قوميت، نژاد، دين، يا رنگ پوست قرار بگيرد. اما همين بحث حقوق زنان هم چه بسا فراوان گروگان مشاجرات هوس‌ورزان (از هر دو جنس) قرار می‌گيرد. انگار بحث اصلی فراموش می‌شود و زن به جای «دفاع از حقوق زن» می‌شود مسئول «حمله به مرد». هميشه مرز باريکی است ميان نفی و اثبات تا جايی که گاهی آدمی برای خود دشمنی را فرض می‌کند و تمام عمر با همان دشمن فرضی می‌جنگد. اما روزی می‌آيد که ديگر حتی آن دشمن فرضی هم، حتی توهم وجود آن دشمن فرضی هم، چيزی خنده‌دار است و تو هنوز داری با همان خيال می‌جنگی: بر خيالی جنگ‌شان و صلح‌شان! زنان تا زمانی که بحث حقوق‌شان را از منظر و موضع حقوقی طرح نکنند و به شيوه‌ی نيم قرن گذشته و با ابزارهای انقلابی دنبال ايجاد تغيير باشند، حداکثر کاری که کرده‌اند ايجاد تنش و نزاع بيشتر است. راه استيفای حقوق در يک دعوا، متهم کردن و داغ ننگ زدن دايمی به طرف مقابل نيست: با اين شيوه هيچ وقت مشکل حل نمی‌شود. (چنان که نسبت غرب سياسی و اسلام سياسی امروزه چنين شده است: دو طرف مرتب در حال بر شمردن عيب‌ها و پدرسوختگی‌های يکديگر هستند!).

خوب، بس است ديگر. آدم وقتی تن‌اش می‌خارد می‌آيد و اين بحث‌ها را پيش می‌کشد ديگر!

(288 کلمه)

مطالب مرتبط

کالبدشکافی چند پاسخ

ادبِ نقد

ملاحظه‌ی بزرگان و نقدِ بی‌امان

استادان ادبيات و استادان فلسفه‌خوانده

ترجمه‌های سليقه‌ای و نقدهای لرزان

دريغ از راه‌ِ دور و رنج بسيار!

ويران شدن در آينه

نظرها (9)

راه استيفای حقوق در يک دعوا، متهم کردن و داغ ننگ زدن دايمی به طرف مقابل نيست: با اين شيوه هيچ وقت مشکل حل نمی‌شود.
كاملا" قبول دارم
مطلب خوبي بود
ممنون

بسیار عالی بود. البته همون طوری که خودتون هم می دونید، بخشی از فمینیسم افراطی به کلونینگ و لزبینیزم اعتقاد داره و خواهان حذف مرد از روی کره زمینه. متاسفانه گرایش های فمینیست های وطنی هم خیلی افراطیه. تهمینه میلانی، کارگردان فمینیست فیلم هایی می سازه که سرشاره از مردهایی به وحشتناکی دراکولا و زنانی به لطافت سفیدبرفی. آیا خانم میلانی توقع داره یک مرد با دیدن فیلم های ایشون حق رو به زنان بده؟ بارها شنیدیم فمینیسم از مردسالاری گله داره، ولی بارها هم از فمینیست ها شنیدیم که زنان چقدر برتر از مردان هستند و حتی حرف از دنیای بدون مردان شنیدیم و این ها. فمینیست ها باید حمایت مردان رو به عنوان مهم ترین متحدشون جلب کنن، نه این که مستقیما حمله کنن به مردان.
راستی، چرا به جز یکی دو نفر استثنا، در بین مشاهیر دنیا از کارگردانان معروف دنیا گرفته تا دانشمندان مشهور، هیچ زنی رو نمیشه پیدا کرد؟

ببخشید از همین شوخی های در گوشی اگه فمنیست ها در مورد آقایون با هم بکنند میشه توهین به مرد دیگه ،مگه نه؟؟بعدشم کی گفته تمام آيات قرآن و احاديث اسلامی را بايد نخواند چون توهين است به زنان!؟؟
اینها انحرافات تاریخی است ملکوت جان که از قبل از نزول قران هم بوده،پیام الهی هم باید یه جوری به گوش مردم جاهل اون موقع رسونده میشد که با حفظ یکپارچگی جامعه و کمترین تخریب در نظام زندگی، اون هارو تو راه مستقیم قرار بده تکرار میکنم که اونا رو تو راه مستقیم قرار داد نه اینکه برده باشدشون آخر جاده کمال الهی همون قران اگه همین الانم با اشاره مستقیم به حفظ حقوق کامل زنان نازل میشد بودند مردانی که این همه تغییر را به یکباره بر نمی تافتند،نگاهی به مردان اطراف خودت بکن!
و بعد هم اینکه ازمنظر انصاف کمی بنشین پای حرفهای زنان ببین از چه حقوق طبیعی محروم بوده اند در طول زندگیشان!
اضافه کنم که تا کنون در هیچ فعالیت فمینیستی شرکت نداشته ام این پستت را خیلی وقت است که خوانده ام و کامنتی نگذاشتم چون فکر کردم منظورت نیفتادن در مسیر افراطی است که خودم هم با آن موافق هستم ولی با جوابی که به کامنت های قبلی دادی این توضیحات را لازم دانستم

پایدارباشید

از هر گونه پندار

برای تشخص

که مدام به آن چنگ می زنند

حقارت در حافظه

روتوش در ذهن

ماست مالی اگاهی

دست مالی هویت

و دست آخر

اضطراب و حس کینه

و مشت مشت الفاظ بی قاعده

zemnan shoma comentaro control mikonid ke age serfan tohin bud oona ro hazf konid.doros migam? kheili jalebe ke ommente SHAJAR ro hazf nakardid ba inke chizi be joz tohin nadare.enteghad be femenism ia tohin be zan?

نشد ديگر خواهر من! حالا حق می‌‌دهيد بگويم ماجرا شده است «مرد ستيزی»؟ شما طبع لطيف‌تان آن قدر نازک است که دو نفر مرد حق ندارد در گوشی شوخی کنند. چرا بايد حذف‌اش می‌کردم وقتی هر روز اين شوخی‌ها را می‌کنم و شوخی يا جدی از زندگی ماست. من که در آن کامنت توهينی نديدم مگر اين‌که شما بخواهيد به خودتان بگيريد. اگر چنين است تمام آيات قرآن و احاديث اسلامی را بايد حتی نخواند چون توهين است به زنان! نه خواهر من! هر چيزی را می‌شود شنيد، تنها در مقام عمل است که تفاوت‌ها آشکار می‌شود.

khob man iadam nemiad fa'alin hoghooghe zan dar iran {ke man kareshoono 2mbal mikonam shoar haie zede mard dade bashan va moshkeleshoo mardsalarie na jense mard.mishe lotf konid va hafezamo iari konid chand nemune az aghaiede zede mardeshuno begid?masalan tu tajamo'e 4shambe kodom ieki az shoarashun zede mard bud.pishapish tashakor mikonam.

مخاطب من اصلاً «فعالين حقوق زن»‌ در ايران نبود. شکی نيست که بسيارند کسانی که به درستی و با شيوه‌ای منطقی از حقوق انسانی زن دفاع می‌کنند، اما آفت همه جا هست. چيزی که من نوشتم تنها يک هشدار بود و واکنشی به چيزی که خود شخصاً تجربه کرده بودم (يعنی وجود دارد).

سلام به نکته خوبی اشاره کرديد . ضمنا وب نوشت با محتوا و خوبي داريد موفق باشيد

بعونک یا لطیف

با جمعیت ضعفا درگیر نشو.
داری با دم شیر بازی میکنیا...

از ما گفتن بود...

صلاح مملکت خویش خسروان دانند...
زیاده عرضی نیست باقی بقای شما...

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats