July 13, 2005

« تقاضای کمک عاجل در يک معضل حقوقی | صفحه‌ی اصلی | کدام اسلام؟ »

خواننده، بنا يا عکاس؟!

باورتان می‌شود؟ جمع کردن اين تصويرهای مختلف از شجريان کمی سخت است. بيشتر دوست دارم شجريان را در همان حال و هوای موسيقی ببينيم تا اين‌که کنار يک بنای گلی در حال تعمير ايستاده باشد يا در حال عکس گرفتن يا بالا رفتن از نردبان باشد!

يعنی دارد توی اين آهن‌ها دنبال کدام گوشه‌ی گمشده می‌گردد؟

شجريان، تير آهن و ميله‌گرد!

هر کار می‌کنم فقط ياد بنايی و ساختمان‌سازی می‌افتم با اين ژست و اين عکس!

يک ژست شبيه ژست بناهايی که کنار ساختمان‌شان ايستاده‌اند!

استاد از نردبان هم بالا می‌روند!

اين هم نردبان! «نردبان خلق . . .»، چی بود؟!

و بالاخره استاد شجريان عکاس هم هست، آن هم در ويرانه‌های بم. خودمانيم ولی اين مرتضی فرج‌آبادی شجريان را حسابی شکار کرده است اين‌جا!

عالم دوربين ديجيتال عجب عالمی است!

همین ديگر. خيلی مطلبم طولانی شد! حداقل آن‌هايی که تعلق خاطر به صدای شجريان دارند، گاهی اوقات چهره‌ی شجريان را هم در ژست‌های غیر هنری می‌بينند!

عکس‌ها از ايسناست: استاد محمد رضا شجريان در بم

پ.ن. برای اين‌که سوء تفاهمی پيش نيايد اين را اضافه می‌کنم - هر چند کسانی که اين وبلاگ را دقيق و مرتب می‌خوانند خود قاعدتاً با خبرند - که مراتب ارادت من به محمد رضا شجريان که به حق سلطان و پهلوان آواز ايران است، فزون از اندازه است. ديگر اين‌که درباره‌ی بم هم به همان اندازه با اهالی بم هم‌درد و هم‌دل هستم. در ارج‌مندی کار شجريان برای مدرسه و مرکز فرهنگی ساختن هم هيچ ترديدی نيست. من از اين ترکيب عکس‌ها خوشم آمده است و مگر نمی‌شود آدم بعضی وقت‌ها حس طنز داشته باشد؟ شجريان به همان اندازه که به همه‌ی ملت ايران تعلق دارد، بخشی از حافظه و نهاد فرهنگی من هم هست و برای من عزيز است. توضيح واضحات بود ولی خوب بايد می‌نوشتم اين چند خط را!

(268 کلمه)

مطالب مرتبط

زمستان در مادريد

خود نابود کردگی فنی!

اخبار معوقه!

وضعيت قرمز تا اطلاع ثانوی

موکب همايونی!

اسباب‌کشی پر ماجرا

روزنامه‌نگارانی با سواد!

نظرها (14)

حال خوب بود یک قوچانی پیدا کردی که بهش ببالی وگرنه چیکار میکردی ؟؟؟؟؟
هرچند آمارش رو در آوردم از همان مشهد بود ولی برو خوش باش

salam va sad salam
drod bar shoma be khatere in axha

با عرض سلام خدمت همه ی دوستان هنر دوست . همه ما می دانیم که استاد شجریان کیست و نیازی به تعریف نمی بینم فقط می خواهم بگویم که استاد شجریان افتخار همه ایرانیان به خصوص خراسان بزرگ ، خطه ای که موسیقی اش اقیانوس بی کران حماسه و عشق و عرفان است ، هر چند همه ی دوستداران استاد از زندگی او چیزهایی می دانند اما می خواهم خلاصه ای از زندگی ایشان را در اینجا بیان کنم .
استاد شجریان متولد 1319/مشهد می باشند . هر چند ایشان اصالتاً قوچانی می باشند و پدربزرگ ایشان که کشاورز بودند در شهر کهنه واقع در 5 کیلومتری قوچان ساکن بوده است که بعدها به مشهد کوچ کرده اند . حتی خود استاد شجریان هم بعدها به عنوان معلم به مدت 20 سال در شهر قوچان به کار و زندگی مشغول بودند . در همین شهر بودند که با خانم فرخنده گل افشان که ایشان هم به کار معلمی مشغول بودند ازدواج کردند . خلاصه می خواهم این مطلب را بگویم که همشهری مانند استاد شجریان داشتن واقعاً مایه افتخار است و من که یکی از طرفداران پروپا قرص استاد شجریان در همه ی زمینه ها هستم از این بابت خیلی خوشحالم . بیایید قدر هنر و هنرمند را بدانیم . به قول آن آقایی که بعد از کنسرت همنوا با بم می گفت :اگر فاصله ما از خدا 1 میلیارد سال نوری باشد صدای استاد شجریان این فاصله را حدود چندین میلیون سال نوری کمتر می کند . واقعاً که حرف قشنگی زد .
گر عارف حق بینی چشم از همه بر من زن
چون دل به یکی دادی آتش به دو عالم زن

زنده باد استاد شجریان...

حيف شده،آن باريكه پيكان ،طنز تيز كه ( ناگفتني ) درون عكس ها را اشارتي بود.حيف شده با اين لرزش دست ودل ،و پروا كه كرده ايد و در لحظه آخر نيمه عذري ،آورده اي ، مدعيان احتمالي فردا را !! اگر لطف و لطافتي در كار و بار شماست ، بخشي ش ، همين خطر كردن هاست وهمين حرف خود بي ملاحظه بزرگپرستي هاي موجود گفتن !! نترسيد و پروا مداريد ،درست ديده ايد و درست به هدف زده ايد ! كف به اندازه كفايت براي ايشان موجود است ، چه آن نوع اش كه بر هم مي كوبند و چه از آن نوع كه، ير دهان مي آورند! شما به كار همان جوالدوز ونيشتر سلامت آور باشيد، و پروا نكنيد !

خدا استاد را میشه برای ما نگهداره.ایشان تنها کسی بودن که در شرایطی که همه عذای ویرانی ارگ بم را گرفته بودن گفتن همه ارگ بم را با یک تار موی یکی از اهالی بم عوض نمی کنن.خوب بود شماره حساب کمک را هم می نوشتین.استاد این روزها ناراحته.می خواد کارش را تمام کنه.به زودی یک مطلب کامل درباره ایشان در وبلاگم می گذارم.
بابت عکسها دستتان درد نکنه.

راستش منم دلم تنگ شد ولی نه برای بم که متاسفانه منم جزء همون دسته ام که بم رو فراموش کردن؛ بیشتر برای استاد دلم گرفت که هنوز دلش برای مردم میتپه و بم یادش نرفته. ای خدا کی میشه ما آدم بشیم!

حاجی! فراموش نکن که این شیرمرد 65 ساله نامش در تاریخ و فلب ملت ضبط شده است و اگر مردانه همت کرده است کارش برای ریا و فیگور گرفتن نبوده است. اگر از شما هم تعداد زیادی عکس بگیرند پیداکردن چند فیگور نامتعارف کار سختی نیست.

عکس استاد با شاخه انگور چند کیلوئی اش که خودش پرورش داده را دیدی ؟ استاد باغبان و خطاط و خراط خوبی هم است . یاحق.

به نظر من که ایرادی ندارد هنرمندان بزرگی مثل شجریان را هم گاه در هیبت و هیات زندگی معمولی ببینیم. در ایران میان مردم عادی رایج است که می گویند "هنرمندا آدمهای عجیت و غریبی هستند" (احتمالا از بس یا ازدواج و طاقهای عجیب و غریب دارند یا تیپ های عجیب می زنند). این جور عکسها کمک می کنه مردم یادشون بیاد شجریان هم یه آدم عادیه مثل همه ما. خدا برای موسیقی این کشور عمرش زیاد کنه. اینو واقعا از ته دل گفتم.

سلام

برای حمایت از نوشی به ما بپیوندید

لینک وبلاگ حمایت را در بلاگ خود قرار دهید ...


ممنون

سلطان آواز را میتوانم بفهمم ولی پهلوان آواز را نه بد نیست یک توضیحی درباره این ترکیب بدهید

در زندگیم، در این دنیا
تنها پاهای کثیفی دارم.‏
از میان تمامی آنچه می توانستمبه دست آورم
تنها پاهای کثیفی دارم.‏
شما افکار لطیف و مطبوعی دارید.‏
اما من غریبه ای هستم با پاهای کثیف.‏

دلم تنگ شد!!! برای بم... برای هزاران خاطره مانده زیر آوار...برای صادق... برای کودکان سیه چرده اش... برای پاره پاره های ارگ

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats