July 7, 2005

« لندن ناگهان مختل شد! | صفحه‌ی اصلی | تقاضای کمک عاجل در يک معضل حقوقی »

شهردار لندن، نخست وزير انگليس و اسلام

دلم نيامد از اين دو نفر و موضع منصفانه‌ای که در برابر اسلام داشتند حرفی نزنم. اول از همه واکنش خشم‌آلود کن ليوينگستون در سنگاپور بود نسبت به تروريست‌ها. اما پيرمرد از همان اول اعلام کرد که اين حمله‌ای نبود عليه قدرت‌مندان و توانگران. حمله‌ای نبود به رؤوسای جمهوری و سياست‌مداران. حمله‌ای بود به مردم عادی و طبقه‌ی کارگر لندنی، از سياه گرفته تا سپيد، مسلمان گرفته تا مسيحی و يهودی. حمله‌ای بی‌ملاحظه که هدف‌اش فقط نابودی انسان‌ها و کشتار بود. ليوينگستون می‌گفت اين‌ها می‌خواهند بين ما فاصله بيندازند و اين کشتار را بهانه‌ی دشمنی ما کنند. اما ما متحد خواهيم ماند. از همه مهم‌تر سخنان تکان‌دهنده‌ی بلر بود که غروب امروز با صدايی گرفته اعلام‌اش کرد. بلر گفت: «ما می‌دانيم که اين‌ها به نام اسلام اين کارها را می‌کنند، اما اين را هم می‌دانيم که اکثريت عمده و بزرگ مسلمانان، در اين‌جا و خارج، مردمانی خوب و قانون‌گرا هستند که از اين عمل تروريستی به همان اندازه بيزارند که ما هستيم». همين جمله به قدر کافی گوياست. تفاوت بزرگ بلر با بوش در اين است. بوش ايران را محور شرارت می‌خواند،‌ اما بلر حداقل می‌فهمد که عده‌ای برای مقاصد سياسی‌شان از نام اسلام و دين استفاده کرده‌اند و با آن کشتار می‌کنند و دست به خون بی‌گناهان می‌آلايند. شهردار لندن و نخست وزير بريتانيا، رسماً با اين گفته‌ها اعلام کردند که نه اهل خصومت به اسلام و مردم مسلمانان هستند و نه اهل مطلق‌نگری و يکپارچه ديدن جهان اسلام. اين موهبتی است که خيلی از ما مسلمانان‌ها از آن محروم‌ايم، خيلی از ايرانيان حتی روشنفکران‌شان از آن محروم‌اند. نکته‌ی درخشان ديگری که در رفتار اين انگليسی‌ها واقعاً‌ درس انسانی و سياسی است، و صاحب سيبستان هم در آخرين نوشته‌اش - مديريت بحران - به آن اشاره کرده است، اين است که هيچ کدام از اين‌ها بيش از آن‌چه ديده‌اند و می‌دانند و می‌توانند برای آن شاهد و مدرک استوار ارايه کنند، مطلقاً روی هوا حرف نمی‌زنند، از رييس پليس گرفته تا آدم معمولی‌شان. همين‌جوری کيلويی به اين و آن نسبتی نمی‌دهند. مقايسه کنيد با اتفاقاتی که در کشور ما می‌افتد و سيل اتهامات و انتساباتی که به عناصر داخلی و خارجی می‌دهند. اين تفاوت‌های بزرگ به نظر شما از کجاست؟

(362 کلمه)

مطالب مرتبط

زمستان در مادريد

خود نابود کردگی فنی!

اخبار معوقه!

وضعيت قرمز تا اطلاع ثانوی

موکب همايونی!

اسباب‌کشی پر ماجرا

روزنامه‌نگارانی با سواد!

نظرها (9)

مگر ایران واسلام مساوی یکدیگرند؟

***

معلوم است که از ديد من و شما مساوی نيستند. ولی وقتی خودشان اين همانی را بر قرار می‌کنند، بايد در چنين مواردی هم پاسخ بدهند و هم موضع روشن بگيرند.

با احترام،

داريوش

با سلام
داريوش خان جاي شما بودم آنقدر راجع به بلر زود قضاوت نمي کردم
کمي صبر کن تاانعکاس بلردرحمله بمسلمان هاي انگليس را هم ببيني.

ابوالفضل عزيز،
تونی بلر امام‌زاده نيست. خطاهای فاحش سياسی بی‌شمار دارد و عقد اخوتی هم با مسلمانان نبسته است. ولی تصورش را بکنيد که در چنين بلبشويی، مثلاً بلر می‌آمد و رفتار بوش را می‌کرد. آن وقت چه می‌شد؟ وقتی الآن با اين همه آرام کردن فضا در انگليس، مسلمانان‌های ساکن اين‌جا آزار می‌بينند و تهديد می‌شوند، تکليف مسلمان‌ها در هنگام بی‌مسئوليتی سياست‌مداران‌شان چه بود؟ آن‌چه من نوشتم ستايش و به آسمان بردن اين‌ها نيست. حساب‌اش را بکنيد که ديشب تلويزيون پخش فيلم محاصره (Siege) را که بروس ويليس در آن بازی می‌کند را متوقف کرد و به جای‌اش فيلم ديگری نشان داد. انصاف نيست وقتی آن‌ها سر نزاع مستقيم با ما ندارند، ما بيهوده در آتش نزاع بدميم و بهانه به دست اين و آن بدهيم. بالاخره ما به دنبال صلح هستيم، نه جنگ.

با احترام،

داريوش

داریوش خان سلام
بی خیال مدیریت بحران! بگو چرا این موسیقی ها اجرا نمیشن.حال ما رو گذاشتن تو کوزه. پریروز اجرا میشدن ولی الان نمیشن.
یا علی

دوست عزيز،

ما اين‌جا مشکلی نداريم ولی شما بگوييد کدام فايل‌ها را نمی‌توانيد بشنويد؟

با احترام
داريوش

واقعا باهاتون موافقم.همیشه فک میکردم اونا مثل امریکان! نمیگم خیلی خوبن(انگلیسیا) ولی حداقل یه خورده انسانیت تو وجودشون هست که به مسمونا احترام بذارن و اعلام کنن که میدونن این کار مسلمونا نبوده. کم بیشعور نیستن. کم تو خبراشون به نفع خودشون دروغ نمیگن ولی این یکیشون درست بوده. واقعا تعجب کردم!!

حضرت اقا شما را چه شده ؟ چرا یک دفعه احساساتی شده اید ؟
شبی و روزی نیست که در عراق همین تروریست ها گله گله ادم نکشند اما از قلم کریه و نفرت پراکن ات سخنی در نمی اید اما تا یکی از همین حوادث در انور دنیا اتفاق می افتد دیگ احساسات جنابعالی و همپالکی هایت به جوشش در میاید. اگر انسان انسان است همه جای دنیا انسان است و عراقی و ایرانی و انگلیسی ندارد.
همین سه چهار هفته پیش بود که در تهران و اهواز و چند شهر دیگر ایران بمب گذاشتند و عده ای بیگناه را بخاک و خون کشیدند ولی نه دولت انگلیس و نه هیچ کشور اروپائی دیگر بیانیه ندادند و تروریسم را محکوم نکردند و شما هم به روی نا مبارکتان نیاوردید که ایرانی هستید اما تاحادثه دیروز اتفاق افتاد "خوش اخلاقی سیاسی" تان گل کرد و از موضع انسانیت و اداب دانی سیاسی برای دولت ایران چشم و ابرو امدید که یالله زود بیانیه بدهید و ابراز همدردی کنید و تروریسم را محکوم نمائید. گوئی بین قربانی تروریسم در ایران با قربانی تروریسم در اروپا و امریکا فرق است و دولت ایران هنوز باید قواعد استعماری 200 سال پیش را مراعات کند.(گرچه امروز صبح دیدم که به رهنمود شما گوش کردند و بیانیه هم دادند. البته نمیدانم چرا رهبر معصوم شما تا حالا بیانیه نداده؟!)
شگفت انگیز است که شما کاتولیک تر از پاپ شده اید. انتونی بن و جرج گالووی و باب مارشال اندروز و دهها سیاستمدار سرشناس دیگر- والبته نوام چامسکی امریکائی - دولت امریکا و انگلیس را قاتل و چپاولگر و جنایتکار معرفی میکنند ولی جنابعالی انها را بخاطر ادبیات سیاسی شان ستایش میکنید و کار نامه اعمالشان را ندیده میگیرید. جای تعجب نیست که مردم ایران شما را خائن و مزدور بیگانه میدانند و برای حرفهایتان تره هم خرد نمیکنند. ریشه این حقارت و بی شخصیتی شما در کجا باید جستجو کرد؟


****
توضيح نويسنده‌ی ملکوت:

دوست عزيز،

اول اين‌که اثبات شیء نفی ما عدا نمی‌کند. اگر کشتار انسان‌ها را در لندن محکوم می‌کنيم، معنی‌اش اين نيست که خون بقيه‌ی انسان‌ها مباح است. برادر بزرگوار! پيش چشم‌ات داشتی شيشه‌ی کبود! قتل انسان‌ها در هر جايی از هر جنس، رنگ، نژاد و مذهبی به هر بهانه‌ای محکوم است. دولت ايران هم نه از آن‌جا که دولت ايران است، بلکه از آن‌جا که مسلمان است بايد واکنش نشان دهد. من و شما مسئول مسلمانی خودمان هستيم و در برابر آن و دين و خدای خودمان در درجه‌ی نخست پاسخگو هستيم. همان دينی که می‌گويد اگر يک نفر کشته شود گويی همه‌ی انسان‌ها کشته شده‌اند. در هيچ جا هم نگفتم که قربانی تروريزم اين‌جا با آن‌جا فرق دارد. نفهميدم اما مراعات قواعد استعماری يعنی چه؟ از کی تا به حال مراعات آداب اخلاقی و انسانی اسلام، قواعد استعماری شده است؟ اين دين تازه را چه کسی آورده است که خلاف سخن پيامبر اکرم حرف می‌زند و آن را دين‌داری می‌نامد؟ هيچ کس را هم به خاطر ادبيات سياسی به ستايش نگرفتم، دوست عزيز! من يک رفتار انسانی و اخلاقی را ستوده‌ام. رفتاری که اهل يکپارچه‌سازی نيست. نکته‌ی آخر اين‌که شما نماينده‌ی تام‌الاختيار مردم ايران نيستيد. اين سنت سيئه نمی‌دانم از کی باب شده است و معيارش چی‌ست که هر روز يکی خود را نماينده‌ی ملت می‌شمارد و از جانب آن‌ها زنده باد و مرده باد می‌گويد. لطفاً‌ فقط از جانب خودتان حرف بزنيد و بگذاريد مردم در رفتار اجتماعی و سياسی‌شان عملاً نشان دهند از ديد آن‌ها چه کسی خائن و مزدور بيگانه است. حرف‌های من هم حرف‌های شخصی و فردی است، نه رهنمود سياسی و اجتماعی و فرهنگی. اين توهم شماست که فکر می‌کنيد کسی مثل من می‌نويسد تا عده‌ای برای حرف‌های‌اش تره خرد کنند! بگذاريد مردم برای حرف‌های شما تره خرد کنند. من هيچ وقت نه طالب مريد پروری بودم و نه سرسپرده‌ی دستگاه سر سپردگی هستم. شايد آن رذیلت‌ها که به من نسبت داده‌ايد در من باشد. از مولا علی می‌آموزم و دعا می‌کنم که خدايا مرا بهتر از آن قرار بده که گمان می‌برند و به خاطر آن‌چه از من نمی‌دانند مرا بيامرز. امام سجاد فرموده بود که: «خدايا رستگاری بخش مرا تا کسی را که با من ناراستی کند به اخلاص پاسخ دهم و کسی را که از من دوری گزيند به نيکويی جزا دهم و کسی را که مرا محروم می‌دارد به بذل و احسان بنوازم و با آن کس که رشته‌ی مودت بريده است بپيوندم و کسی را که از من به بدی ياد کرده به نيکی ياد کنم و خوبی را سپاس گويم و از بدی چشم فروبندم.». توفيق اين فضيلت‌ها مرا و شما را روزی باد. شايد توانستيم ريشه‌ی آن حقارت و بی‌شخصيتی را بيابيم.

با مهر و احترام،
داريوش محمدپور

در مقابل اين تهاجم هاي وحشي گرانه ، به نظر من مسلمانان آزاده دنيا اونطوري كه بايد و شايد موضعگيري نميكنند ، واقعا جاي تعجبه ، اين تروريستها اگر با موج اعتراضات جدي از جانب دنياي اسلام مواجه ميشدند ، به اين اعمالشون به اين صورت ادامه نميدادن،

متاسفانه اگرهمه چيز
به منوال فعلي ادامه پيدا كنه ،آينده درخشاني درانتظار دنيا نميبينم

سلام
این هم از خوبی و بدی ما و خوبی و بدی اونها!
اگر دوست داشتی این مقاله داریوش سجادی را بخوان. جالب است
http://sokhan.info/Farsi/Samad.htm

salam
faghat mitavanam begooyam moteasefam . baz enfejar, teror, marg va talashie sotone adamizadi.in hame sokhan az zendegi bashad , baz edei ,bomb monfajer konand.naomid mishavad adam.khosonat , mojodist ke naro madeash dar yek kalbad , tajasom darand.
modam, zade mishavad, edame miayabad, va noghte-e payani nadarad.

. dar zemn, mamnonam ke khabar ha ra minevisi. in bbc-ie farsi ke fekr konam, monfajer shode bashad.ghabol dari, az vaghti baghere moein , rafte az bbc, bbc msle ganji , 20 ,30 kiloei dar har mah kam mikonad?
jedan, bad joori ovzaesh be ham rikhtas.

ba mehr

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats