April 12, 2005

« اصلاحات در واتيکان | صفحه‌ی اصلی | مشکل سِرور ملکوت »

وبلاگ‌های فارسی:‌ مصيبت موتورهای جست‌وجو

عنوان بالا زياد فريب‌تان ندهد. نه اين‌که بيخودی بگويم. اما وبلاگ‌های فارسی هم به موتورهای جست‌وجو خدمت کرده‌اند، هم خيانت. کافی است بخواهيد دنبال يک کلمه‌ی کليدی به فارسی در اينترنت بگرديد، بلافاصله صدها لينک به وبلاگ‌های فارسی، علی‌الخصوص به ميزبان نه چندان شريف پرشين‌بلاگ (هر جور که خودشان می‌نويسندش!) پيدا می‌کنيد. شايد وقتی وارد صفحه‌ی آن‌ها می‌شويد، مطلب ربط چندانی به کلمه‌ی مورد نظر شما نداشته باشد. اين تفاوت بزرگ‌اش با فضای انگليسی زبان است. وقتی به زبان انگليسی دنبال چيزی می‌گردی، عموماً، حداقل تا حالا، به معتبرترين و مربوط‌ترين صفحات و لينک‌ها می‌رسی. اما وضع زبان فارسی اين‌گونه نيست. وبلاگ‌های فارسی، آلودگی زبانی در اينترنت ايجاد کرده‌اند. آدم اعصاب‌اش خرد می‌شود وقتی می‌بيند برای يافتن چيزی سر از وبلاگی در آورده‌ای با ادبیات سست و نحيف و تعبيراتی مضحک و نامربوط. 

با اين‌حال، این «آلودگی وبلاگی» چندان هم مضر و بی‌خاصیت نيست. بسيار پيش آمده است که به دنبال تک بيت يا قطعه‌ای از شاعری می‌گشته‌ام و همين وبلاگ‌های آلاينده مشکل‌ام را حل کرده‌اند! پس با وجود تمام مضرات آلاينده‌شان، وبلاگ‌ها کلی خدمت هم کرده‌اند. اما اين‌که در دراز مدت،‌ اين آلايش وبلاگی چه تأثيری بر زبان فارسی ما که از هر سو لگدی خورده است، وارد می‌کند،‌ بحثی است که اهل فن بايد به آن بپردازند. از این گذشته، تصور می‌کنم کسانی که سايت‌ها يا وبلاگ‌ها متعبر و وزينی به زبان فارسی دارند، بهتر است اهتمام بيشتری بورزند تا سايت‌شان يا وبلاگ‌شان به راحتی در موتورهای جست‌وجو در دسترس باشد و بالاترين مقام را در ارايه‌ی لينک‌ها مربوط داشته باشند. کاش اهل فن و ارباب نظر، اين بحث ظريف و جزيی و ظاهراً حاشيه‌ای را ادامه دهند و دقيق‌تر در آن نظر کنند.

(276 کلمه)

مطالب مرتبط

زمستان در مادريد

خود نابود کردگی فنی!

اخبار معوقه!

وضعيت قرمز تا اطلاع ثانوی

موکب همايونی!

اسباب‌کشی پر ماجرا

روزنامه‌نگارانی با سواد!

نظرها (20)

سلام ، جانا سخن از زبان ما ميگويي ، سال نوتان مبارك، هميشه ي زندگيتان سرسبز و بهاري (( در گلستان دميده نور بهار / چشم گل را به اين ديار بيار )) به اميد ديدار

نکته بسیار خوبی عنوان کردید. مدیران سایتها بهتر است کمی از محتوای سایتهای تخصصی موتورهای جستجو نظیر iranseo.com استفاده کنم.

سایت انگلیسی زبان:
sewatch.com

بهترین سایت تبلیغات در ایران www.1agahi.com

نیش را که هودر حواله داد. اما همدلی من با هودر آنجاست که بلاگهای فارسی پرشین بلاگی را آلاینده می خوانید.
مدتها پیش نوشته ای از بارت را می خواندم. می گفت گفتار (البته گفتمان به زعم مترجم) نباید برخورنده باشد. بارها متوجه شدم که چه سخت است و در عالم واقع گزاف!
اینکه گوشه ای از خاک اینترنت از آن شماست بسیار خوب است. چون گاهی ما بساط اطراقمان را آنجا پهن می کنیم.
پایدار باشید.

داريوش عزيز شما خودت با گذاشتن يه تيتر که به قول خودتون فريب‌دهنده‌ست فردا يه عده رو با فريب از موتور‌های جستجو به اين پست می‌کشونيد :)

در ضمن می‌تونيد در کنار واژه‌ی مورد نظرتون يک واژه‌ی ديگه مثل «وزين» قرار بديد تا شما رو به وب‌لاگ‌های وزين ببره، چون اغلب هر چند روز يک‌بار خودشونو وزين خطاب می‌کنن. :)

هردوش شوخی بود. می‌فهمم چی می‌فرماييد.

خوب ميتونيد فقط انگليسي جستجو كنيد:)

before
onclick=innerflash قطع صدا

and after
div id=mainflash
that is...

Change the lines before

قطع صدا

and after

from
to

on your main Index and Individual archive pages so they would
look OK with Firefox but the innerflash function is not going
to work without major changes.

I also left a comment for "hoder" to fix his Persian blog problems
with "Opera" instead of taking cheap shots at other people's sites!

I don't know why he gets so 'loos' and 'nonor' sometimes, not to
say most of the times!

چند تا توصيه براتون دارم
در عنوان و جمالاتی که می نويسيد دقت کنيد. اگه مطالبی که در اينترنت جستجو می کنيد و پيدا نمی کنيد ( چه علمی چه ادبی) دليلش بی لياقتی و بی عرزگيه دانشگاه ها واهل علم ودانشه نه وبلاگها.
بعضی عنوانها اونقدر می تونن خواننده رو تحت تاثير بگذارن که حتی باعث پيدايش باورها غلط در ما بشن. اگه جستجو کردن در گوگل رو بلد باشيد کافی هست در جستجو از دستوراتی استفاده کنيد که تاکيد می کنه گوگل وبلاگها رو براتون جستجو نکنه.
جای خالی وبسايتهای علمی مايه تاسف ما ايرانيهاست گناه رو به دوش کوششهای زيبای عوام نندازيد.

بسیار با شما موافقم .
و شخصا خیلی با مشکل روبرو شده‌ ام .

من از راه لينک هودر به اين مطلب جنابعالی رسيدم. البته اين موضوعی که مطرح کرديد دو جنبه دارد. يکی آنکه شما مطرح کرديد. يکی ديگر اينکه چه مقامی ويا شخصی در اين دنيای بی دروديوار مجازی می تواند تصميم بگيرد که کدام وبلاگ «ادبیات سست و نحيف و تعبيراتی مضحک و نامربوط» دارد و کدام وبلاگ «متعبر و وزين» است که در موتور جستجوی گوگل ارجحيت بگيرد. وضعيت کنونی خود نشانه دموکراسی مجازی است که هرکسی می تواند نظرات خودش را ابراز کند بدون توجه به اينکه گفته هايش بنظر قشر «اليت» پرمعنا باشد ويا خير. اگر بخواهيم براساس هرگونه معياری وبلاگ ها را طبقه بندی کنيم، خودش يک نوع سانسور اينترنتی است که يک عده وبلاگ «وزين» را در بالای فهرست قرار دهيم و از طرف ديگر اگر مقامی بوجود بياوريم که در اين مورد تصميم بگيرد خودش بحث و جدال بيشتری را توليد می کند. چون همه می خواهند در بالای جدول باشند.

اتفاقا حرف بسیار منطقی است. نه تنها در مورد وبلاگ های فارسی که در مورد وبلاگ های انگلیسی هم همینطور. فکر کنم یک سال پیش بود که نمی دونم کجا خوندم گوگل برای مقابله با "مشکل وبلاگ ها"(عین عبارت انگلیسی) می خواهد سرچ اصلی و وبلاگی را جدا کند و در نتایج جستجو وبلاگ ها را تنها به شرطی نشان دهد که خود طرف در تنظیماتش مشخص کرده باشد.خیلی پست هوشمندانه ای بود.تنکس!

ضمنا بابت این آهنگ هایی هم که این کنار گذاشتی واقعا حال کردیم خدا به شما اجر دنیوی و اخروی دهد که کلی حض(ظ؟) بردم.

این حرف شما بی نهایت احمقانه بود.نمی دونم چرا توی این کشور همه فکر می کنند که باید درست بنویسند. نمی دونم چرا این قدر ابله نویسنده داریم که هرگز نفهمیدم تو داستان ها دنبال چی می گردند.

من هم برای جستجوی برابری در ایران تو گوگل چیزهایی نوشتم اینجا رو بهم نشون داد! ایران یعنی فارس؟؟ چه منطق ابلهانه ای

سلام ...من اين متن را با ذكر منبع براي همه دوستام فرستادم...

با درود. عجب دنیای جالبی است. من با جستجوی کلمه" موتورهای جست‌وجو" به این سایت رسیدم.آزادی و فضای باز چیز خوبیست. در یک پروسه چند ساله به مرور آنهایی که نمی پسندید محو خواهند شد.عجله نکنید.

داریوش عزیز، مشکل از بودن وبلاگ‌های به قول شما ضعیف با ادبیات سست نیست! دقیقا همان‌طور که گفتید مشکل از ضعف کمی و کیفی سایت‌های رسمی ‌تر فارسی زبان در تمام حوزه‌هاست. مثالش این است که حتی یک کتاب‌خانه‌ی الکترونیکی کامل به زبان فارسی وجود ندارد. آنهایی هم که در این مورد کاری کرده‌اند بضاعتشان استفاده از وبلاگ‌های رایگان را پاسخ‌گو بوده. سایت‌هایی هم که وجود دارد از نظر طراحی و محبوبیت لینک در وضعیت اسف‌باری هستند.

سلام ...خيلي خوشحالم از اشنايي با وبلاگ مفيد و آموزنده شما ....ممنون بابت چيزهايي كه ازتون ياد گرفتم ...من از فرهنگ وهنر هرمزگات مي نويسم البته نه در حد نام هرمزگان بلكه در حد خودم ...خوشحال مي شم نظر شما رو بدونم و اينكه بيشتر باهاتون اشنا بشم....ممنون

سلام... تا جايي که مى‌دانم مسئله جوابهاىِ نه‌چندان مربوط در هنگامِ‌ استفاده از جستجوگرها مسئله‌اى فرازبانى‌ و فرامليتى‌ است. اگرچه تلاشهاىِ زيادى براىِ جستجوىِ 'معنى‌محور' در دست‌است ولي اصولاً جستجوگرها به صفحه‌هاىِ وب بعنوان مجموعه‌اى از واژه‌ها نگاه‌مى‌کنند و براساسِ معيارهايى مانند تعدادِ‌تکرارِ کلمه در صفحه يا محلِ قرارگرفتنِ کلمه (عنوان، پى‌نوشت،غيره) به آن صفحه امتياز مى‌دهند.

به نظرم قاعده‌اى سرانگشتى در موردِ مورد‌اشاره شما شايد اين باشد که هروقت کلمه‌اى به شدت موردِ 'استفادهء ابزارى ' قراربگيرد، نتيجه‌هاىِ نامربوط در رتبه‌هاىِ بالاى جستجو‌گرها قرار خواهند‌گرفت. البته تعريفِ 'مربوط بودن' خودش مسئله مهمى است.

بعنوانِ مثالى از 'آلودگىِ زبانىِ' موردِ‌نظر شما در انگليسي جستجوىِ کلمه discount (تخفيف)که موردِ‌استفاده شديد در تبليغهاىِ تجارى است را در گوگل يا سايرِ جستجوگرها پيشنهاد‌مى‌کنم.

براي اولين روز هاست كه چند وبلاگ نويس معتبر (البته شايدكاربرد لفظ معتبر براي وبلاگ نويس اساسا با گوهر -ذات -وبلاگ مغايرت داشته باشد ).چون در وبلاگ قرار است هر كس هر چه دل تنگش مي خواهد بگويد و ميل به گفتن را ارضا كند (بخصوص براي فارسي زبان ها كه ميشود گفت :ميل سركوب شده براي گفتن).واز آنجا كه همه آدم ها در ارضا اين ميل و پخش و عرضه آن برابرند ."وبلاگ معتبر" مثل اينكه با مسما نيست معلوم نيست حرف دل يكي از ديگري معتبر تر باشد وبلاگ كرسي استادي .سايت تخصصي فرهنگي حتي محل ابراز عقايد نيست كه بسنجيم ومعتبر و غير معتبر براي آن تعيين كنيم .خدا نكند اينجا هم يواش يواش (بنا بر سنت حسنه انحصار دوستي )راه شيرين وبلاگ آلوده شود كساني كه به دنبال پايگاه تخصصي تري هستند بهتر است راهكار مناسب تري بجز وبلاگ پيدا كنند .وبلاگ لااقل همان اندازه كه با اطاق هاي گفتگو (چت ) قابل مقايسه است پايگاهي براي نخبگان هم هست . پس بگذاريم وبلاگ بر پايه تعريف اوليه اش بچرخد وانواع زندگي در آن جريان داشته باشد.آلودگي زباني اينترنت ومصيبت موتور هاي جستجوهم . بايد باحفظ تمام امكاناتي كه به وجود آمده بر طرف شود.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats