April 19, 2004

« ياد پدران | صفحه‌ی اصلی | اين بغض بی‌قرار »

جستار آشوری در آسمان ملکوت

دير زمانی است که جويای این بودم تا داريوش آشوری با نوشته‌های نقاد و جاندارش پا به وادی ملکوت بگذارد تا هم نوشته‌های خود او يک جا و با نظم و ترتيب بهتری در پهنه‌ی اينترنت مجال ظهور پيدا کند و هم مجموعه‌ی ما از وزن و اعتبار معرفتی، علمی و زبان‌شناسانه‌ی آشوری بهره‌مند شود.

شايد اکنون بيش از سه هفته باشد که صفحه‌ی آشوری را با نام جستار در ملکوت راه‌اندازی کرده‌ام. شکل و شمايل اين صفحه نيز مانند ساير صفحات ملکوت است (به جز يکی دو تا) که گمان می‌کنم اختيار کردن اين شکل به همگنی و يک‌پارچه‌گی ملکوت کمک می‌کند. در جستار آشوری، اغلب مطالب به صورت متنی آمده است. اما چنان که خود آشوری هم در يادداشت افتتاحيه‌ی جستار آورده است، خواندن متن هر جستار به طور دقيق لازم است از آن رو که سرسری نوشته نشده‌اند. در نتيجه مناسب‌ترين کار برای اين امر استفاده از فايل پی‌دی‌اف مطالب است. که تقريباً در همه‌ی موارد وجود دارند. البته هنوز تغييراتی مختصر در بخش‌های صفحه به سفارش خود آشوری و اجتهاد اهل فن صورت می‌گيرد که شايد از اين پس ديگر به چشم نيايد.

باری، حضور آشوری مديون عطف توجه مشتاقانه‌ی خود او و همت پی‌گيرانه‌ی صاحب سيبستان در متقاعد ساختن آشوری به ملکوتی شدن است. حضور فرخنده‌ی آشوری را به فال نيک می‌گيرم و اطمينان دارم که جستارهای او فتح بابی خواهد بود برای بحث‌های بسيار جدی که شايد اثر ديگرگون در عرصه‌ی اينترنت و وبلاگ‌نويسی بگذارد. شايد اين گام نخست، ساير انديشمندان ما را نيز متقاعد کند تا برای ارتباط بر قرار کردن با بخش پويا و زنده‌ی جامعه‌ی جوان ايرانی از اين ابزار توان‌مند بهره‌ی لازم را ببرند و خود را اسير تلقيات کهن و ابزارهای سنتی نکنند. انديشه اگر پا به پای زمانه و به شتابی از همان دست به پيش نرود مهجور و مستور خواهد ماند:
چون گل و می دمی از پرده برون آی و در آی
که دگر باره ملاقات نه پيدا باشد

(323 کلمه)

مطالب مرتبط

زمستان در مادريد

خود نابود کردگی فنی!

اخبار معوقه!

وضعيت قرمز تا اطلاع ثانوی

موکب همايونی!

اسباب‌کشی پر ماجرا

روزنامه‌نگارانی با سواد!

نظرها (5)

دوست فرهیخته عزیزم جناب محمدپر
از اینکه باعث کشیده شدن پای بزرگان اندیشه ایران به وبلاگشهر و جهان اینترنت می شوید بسیار سپاسگزارم. این خدمت شما به عالم فکر و فرهنگ در ایران خدمت بزرگ و ارزشمندی است که روزی جامعه ایران از آن قدردانی خواهد کرد. انشاء الله


دوست نازنينمان داريوش عزيز سلام.

مدتي بود مشغله هاي مختلف اجازه ديدار از وبلاگ خودت و نيز ساير روزنوشت هاي زنجيره وزين ملكوت را نمي داد. امروز تعطيلات پيش آمده فرصت مغتنمي را فراهم ساخت تا بتوانم سير ديداري از مجموعه ملكوت داشته باشم.

روند تحول ملكوت و اوج گيري آن مرا سخت خوشحال و مسرور ساخت. نمي توانم خوشحالي خود از اين روند تحول خصوصا پيوستن استاد داريوش آشوري عزيز و قدم رنجه ايشان به ملكوت را نه وصف نمايم و نه پنهان. در همينجا مراتب تبريك خود را صميمانه ابراز مي نمايم و براي همه تان از صميم قلب آرزوي توفيق وتعالي دارم.

شاد باشيد و سربلند.

پ.ن :

يك تشكر ديگر هم لازم است و آن گذاشتن يكي از يادگارهاي استاد مظلوم تنبور ايران مرحوم سيد خليل عالي نژاد در صفحه طربستان است. او هنرمندي مظلوم و محجوب در عرصه هنر اين وادي بود . ياد و خاطره اش را گرامي مي دارم و باز هم اين عنايت و توجه ات را پاس مي دارم و اميدوارم بتواني ساير كارهاي ارزشمند اين هنرمند عزيز از دست رفته را نيز بر مجموعه غني و ارزشمند طربستان بيفزايي.

عزتت مستدام باد دوست خوب و عزيز مان

علي.......

مرسي قبله ي عالم. بيخود نيست که بهت می گوييم قبله ی عالم!

دست ات درد نکند آقا محمد .. خسته نباشي .. اجرت با ابابيل

سلام دوست عزيز از امدن اقاي اشوري هم خوشحالم فعلا اين عرصه و امكان بي بديل هست و حيفه كه از ان استفاده نشود

Free counter and web stats