۳۲

مسجدِ مهمان‌کش يا دولتِ ملت‌کش؟

یک بار دیگر درباره‌ی منطق معيوب اکثریت نوشته بودم. این بار باید از زاويه‌ی تازه‌ای این رخداد حیرت‌آور را ديد (حیرت‌آور که چه عرض کنم؟ یک هفته است اين تحلیل «کودتای مهندسی‌شده» را دارم از دوستان می‌شنوم).

بيايید منطق حامیانِ احمدی‌نژاد را بازخوانی کنيم: آن‌ها می‌گویند خوب، بازی، بازی انتخابات است و باید به قواعد مردم‌سالاری گردن نهاد. اگر شما رأی بالا می‌آوردید، ما تسليم می‌شدیم. حالا ما رأی آوردیم، پس تن بدهید به رأی ملت!

خوب، اين استدلال ظاهر موجهی دارد ولی باطن‌اش پوسیده است و مغزش مغالطه‌ است. چرا؟ به این دلايل:

ایران، ساختار دموکراتیک سالمی ندارد (يکی از نشانه‌های‌اش این است که رسانه‌ی سالم و مستقل ندارد). ایران سیستم رأی‌گیری قابل اعتمادی ندارد (يعنی به سادگی می‌شود در آن تقلب کرد). ایران سيستم نظارتی بی‌طرفی ندارد (بی‌طرف نبودن يعنی حضور و وجود آقای جنتی در شورای نگهبان و کردان و محصولی در وزارت کشور). این‌ها کلیات سیستم دموکراتیک است که وقتی رأیی به سودِ صاحبِ وقتِ قدرت صادر شود، آن هم با تفاوتی باور نکردنی، بايد به اساس و بنيان‌اش شک کرد. یعنی صاحبِ قدرت باید ابتدا بیايید پاکی خودش را «ثابت کند»، نه این‌که کوس پيروزی بزند.

تا این لحظه که من می‌نویسم، از متنِ خودِ اطلاعيه‌های وزارت‌ کشور و رخدادهای پياپی‌ای که در این ۲۴ ساعت می‌بینیم، می‌شود نتايجی سرراست گرفت و رد پاها را دنبال کرد (بدون این‌که حتی به مشاهدات شخصی یا شنيده‌هایی که از شهرهای ایران داریم اتکا کنيم). این رد پاها از این قرار است: میزانِ درصدی رأی نامزدها از ابتدا تا اين لحظه، هیچ تغيير محسوسی نکرده است؛ میزان آراء باطله به شکلی باور نکردنی تا مدتی طولانی «صفر» بود. اين‌ها یعنی مهندسی شدن رأی.

پيامک‌ها قطع شد. مخابرات اعلام می‌کند که نمی‌داند چطور این اتفاق افتاده است! تمام وب‌سایت‌های حریفان و رقيبان ناگهان به زانو در می‌آیند و محبوس می‌شوند. تمام وب‌سایت‌های دولتِ در قدرت، فرمان‌بریده خبر پیروزی می‌دهند. جو امنیتی می‌شود. هر گونه تجمعی ممنوع می‌شود (این معنای سياسی‌اش اين است: حکومت نظامی). نیروی انتظامی از ساعت ۵ ديروز «مانور اقتدار» برگزار می‌کند و تا فردا هم مانور ادامه پیدا می‌کند. این‌ها یعنی برنامه‌ریزی گسترده‌ی نظامی برای مهار کردن اعتراض مردمی. یعنی هر گونه اعتراضی، حتی اعتراض مدنی، به شدت سرکوب خواهد شد.

تلويزیون بی‌بی‌سی فارسی که تنها رسانه‌ی آلترناتیوی بود که انحصار رسانه‌ای داخلی و دولتی را می‌شکست، از  ساعت یک و نیم ظهر دیروز دچار اختلال شد. این يعنی خفه کردن همه‌ی صداهای باز برای گردش اطلاعات. این یعنی يکه‌تازی رجانیوز، فارس‌نيوز و کيهان.

ستادهای نامزدها در محاصره‌اند. یعنی وقت قلع و قمع فرا رسیده است. تا به حال چند بار شایعه‌ی بازداشت تاج‌زاده و امین‌زاده منتشر و تکذیب شده است؛ اين یعنی زمینه‌سازی برای اقدامی عملی. مشتِ‌ آهنین دارد فرود می‌آيد. تعارفی هم در کار نیست. رأی کروبی هنوز کمتر از يک درصد است. کروبی هنوز رأی‌اش به يک میلیون هم نرسیده است. این يعنی دهن‌کجی به تمام ملت. یعنی ساختن دقیق و حساب شده‌ی رأی (هنوز کسی جواب نداده است که چه بر سر تعرفه‌های چاپ شده‌ی اضافی آمده است؛ ۱۲ میلیون تعرفه‌ی سفید اضافی که چاپ شده است کجا رفت؟ ولی کسی که می‌تواند ۱۲ ميلیون تعرفه‌ی اضافی چاپ کند، نمی‌تواند ۲۴ میلیون چاپ کند؟).

این‌ها قطعات پازلی را دارند شکل می‌دهند (اين‌ها که بالا آوردم هیچ کدام‌اش تفسير نيست؛ همه «فاکت» هستند!). آن پازل این است: درخت جمهوريت نظام دیروز از ریشه کنده شد ولی جوری نموده شد که جمهوريت پياده شد («رأی است دیگر؛ رأی اکثريت! شما هم باید با منطق خودتان به آن گردن بگذارید!»). این يعنی مغالطه‌ی علنی. چرا مغالطه؟ چون اساس‌اش باطل است. رأی اکثریتی که از آسمان و زمين شاهد بر تقلب آن می‌رسد، رأی باطلی است. بزرگ‌ترین دروغ دولت احمدی‌نژاد دیروز شکل گرفت. زبان‌درازی و دهن‌کجی عظيم به ملت. «ملت» حرفِ آخر را زد! (گفته بودم که «ملت» کنايه است از آقای احمدی‌نژاد!).

همه‌ی شواهد به اشارت وعبارت انگشت‌شان به سوی کودتای علنی در برابر رأی ملت است. قصه، قصه‌ی مسجدِ مهمان‌کش است. يک فریاد لازم است برای فرو پاشندن سقف این مسجدِ ضرار. روحِ ملت ايران بزرگ‌تر از آن است که نتواند این همه پليدی و دروغ و خباثت را در خود هضم کند. این انگشت فرو کردن در چشمِ ملتی به این عظمت، عاقبت تلخ و ناگواری خواهد داشت.

نکته‌ی آخر اين‌که این بار سنگين مسؤولیت را ملت به تنهایی نمی‌توانند به دوش بکشند. باری که خاتمی، موسوی، کروبی و رضایی به دوش کشیدند. باری که آقای جوادی آملی و باری که ۵۰ عالم حوزه‌ی قم به دوش کشيدند، باری است الزام‌آور. سکوت این بزرگان، در برابر این «خیانت» آشکار، يعنی خالی کردنِ پشتِ ملت. نبايد انتظار داشت ملت به تنهايی سينه سپر کند. ما قابليت تولید ماندلا داریم يا نه؟

 1. Anonymous says:

  خيلي دور از ذهن نبود به درستي نوشته ايد كه ناظر و عامل هر دو سخت حامي رئيس جمهور در قدرت اند از سوي ديگر سخنان خود احمدي نژاد در مناظره يك نفره چهارشنبه شب خود نشان از عزم راسخ او در تقلب و راي سازي داشت. از چهارشنبه گارد وي‍ژه نيروي انتظامي در خيابان ها مستقرند. سپاه پيشاپيش موسوي را به رهبري انقلاب مخملي متهم كرده است يعني هرگونه اعتراضي به شمارش اراء تحت عنوان اقدام برانداز به شدت سركوب مي شود. چه بايد كرد؟ آكنده از خشم و ياس ام.

 2. آرزو says:

  کاش خربودم که از ناتوانیم تو باوراین وضعیت اینقدر داغون نمیشدم اما فکر کنم خر بودن کافی نیست باید چیزی فراتراز خر بود-تا صبح بیدار بودم ومثل خیلیا گریه هم بغضمو نمیترکوند یعنی همش بازی بود؟ چرا اینقد بدبختیم؟

 3. یک حامی says:

  سکوت را بشکنید که اگر سکوت کنید به این اب و خاک به این ملت و به ارزشها خیانت کرده اید به امیدی که در دئل این ملت ایجاد کردید خیانت کردید ملت نشان دادند که پشت شما هستند پس شما هم جبران کنید و از حق خدتان و این ملت دفاع کنید

 4. Anonymous says:

  واقعا نمي دونم با اين درد بزرگ چطور كنار بيام.مارو به اسم موسوي بردن سرصندوق ولي باز كار خودشونو كردن.واقعا بايد چيكار كرد؟بايد نشست و سكوت كرد در مقابل اين خيانت بزرگ دولت؟

 5. شادی says:

  مرسی داریوش، توی این همه آه و اشک و افسوس و لعنت نوشته ات کمی تسکینم داد، آهنگ موسی جلودار است هم ایمان از دست رفته ام را کمی ترمیم کرد! مرسی.

 6. Anonymous says:

  سلام . من یکی از خوانندگان ثابت اینجا هستم. گرچه توی این سالها هیچوقت نظری ندادم. فکر نمیکنید از شما که همیشه داعیه مرید علی بودن دارید کمی بعید باشه به این راحتی تهمت زدن؟
  فکر نمیکنید این یعنی فرار از شکست؟
  انصافا و وجدانا اگر الان نتیجه برعکس بود شما میگفتید که تقلب شده؟
  چطور اگر موسوی برنده بود ما باید به نتیجه احترام میگذاشتیم ولی حالا نه؟
  شما به راحتی هرچه تمامتر و بدون اینکه فکر کنید در مقابل سخن گفتن خود مسئولید تمام رای احمدی نژاد را به تقلب نسبت میدهید…
  آخر عقل سلیم حکم میکند که کمی فکر کنیم که تقلب حتی اگر اتفاق بیافتد در اختلاف کم باز محتمل تر است نه در اختلاف زیاد !!!!! فقط میتوانم بگویم از شما بعید بود
  ———————————————
  مرید علی بودن یعنی فراست داشتن. یعنی تشخیص دادن اين‌که چرا از ابتدا تا انتها درصد آمار هیچ تفاوتی نمی‌کند. یعنی این‌که بفهمی حتی شيخ مهدی کروبی وقتی رأی‌اش زیر یک میلیون باشد، جایی دارد می‌لنگد. اتفاقا عقل سلیم حکم می‌کند که به این نتیجه شک داشته باشيم. از خلق اگر نمی‌ترسيد، از خدا بترسيد. تهمت؟

 7. ملت بیچاره says:

  چوپان دروغگو بزرگترین دروغش را گفت.

 8. saam says:

  دوستان
  اگر توی خونه هامون بنشینیم یعنی‌ این حق ماست که الف نون رئیس جمهور ما بشه! همه به پشت بام‌ها بیاییم و شعار بدهیم. امروز باید کاری کنیم. به همهٔ دوستان خود اطلاع دهید.

 9. نیما says:

  واقعاً مایه تاسفه که به این راحتی رای ملت رو عوض میکنن. ما هنوز چقدر از جامعه دموکراتیک فاصله داریم. واقعاً رای ملت اصلاً حساب نمیشه.

 10. روشن says:

  من با نظر شما ۱۰۰ در صد موافق نیستم. اما اگر نظر شما درست هم باشد آقای موسوی مهره خوبی برای جایگزین شدن نبود.

 11. نورا موسوی says:

  و آن كس كه براي يك خانه در شهر و سه خانه در ده با قبا و نان و خانة يك تاريخ چنان كند كه تو كردي، محمودخان. نامش نيست انسان. نه، نامش انسان نيست، انسان نيست، چیزی نیست جز یک سلطان!
  نسخه دستکاری شده ی شعر مرحوم شاملو

 12. امیر says:

  ملت تا اینجا پیش امدند حالا نوبت آقای موسوی است تا یک قدم بر دارد تا ما نیز دوباره پشت سرش قدمهای بدی را برداریم
  این تقلب نه این کودتا توهین به شعور یک ملت است نمیدانم چه اجباری است فقط برای ۴ سال که چشم بر هم بگذاری تمام میشود این همه دروغ و ستم بر مردم روا میکنند

 13. و اما خطاب به دوستی که فرمودند تقلب در تعداد کم اتفاق می افتد نه زیاد خدمت این دوست بگم که به گفته …. دروغ را آنقدر بزرگ میگویند که ……
  بدون شک اختلاف زیاد برای همین است که شما تمام پارامترها را پشت سرت مخفی کنی و بگی تو این همه اختلاف!
  دوست من به حرمت نمازی که میخوانی حداقل با خودت صادق باش تا اون دنیا فقط یک نفس فرو رفتن و بر نیامدن فاصله است از اون روز که باید همه ما جوابگو باشم باید ترسید

 14. Anonymous says:

  دوستان عزیز
  من به سهم خودم اگر این تقلب ثابت شود(چون حالا همه داریم فقط بر اساس شهودمان فقط غر می زنیم) همه را از چشم خاتمی و دولتش می بینم که باخفت هرچه تمامتر به انتخابات نهم گردن نهاد و زمینه استیلای فرهنگ تقلب را به این شکل گسترده پایه گذاشت.حالا هم ببینید اگر این آقایان شکست خورده، جز بیانیه و نامه و گله و شکایت به خدا بردن یک گام عملی برداشتند من همه حرفهایم را پس می گیرم.

 15. موسا says:

  بسم الله. حضرت آقاي اخلاق، جناب عرفان؛ اين ايام انتخابات ادب​تان و انديشه تان را ديديم. فقط در اين چامه سرايي​هاتان از استاد ما حضرت علامه​ي جوادي خرج نکنيد و به ايشان دروغ نسبت ندهيد …​
  ———-
  سخنان آقای جوادی را که من نگفته‌ام. خودِ ایشان گفته است. حتماً می‌توانند ایشان حرف‌هایی را که در نماز جمعه‌ی قم گفته‌اند تکذيب کنند. تا زمانی که ایشان تکذیب نکند اين حرف‌ها را لابد فرض بر صحتِ آن است.
  د. م.

 16. kianoush says:

  bayad 22 khordad ro ba tarikh moaser ezafe kar
  kodtaye 22 khordad tavsaote sepah va khamenie
  nangetan bad

 17. ق.م says:

  بلاخره انتخابات تمام شد و آن شور و شوق بي نظير حضور مردم را با دنبال داشت اين كه چه كسي درو غ گفت و چه كسي راست والله اعلم اما آنچه از سياست بر مي آيد همين است يعني دروغ( به تعبيري زيركي) و اين مختص يك شخص و يا گروه خاصي نيست هر كسي به نوعي براي ار ميدان به در كردن رقيب به دروغ هم متوصل مي شود البته نامش را سياست مي گذارد تا نظر خود را بر ديگران تحميل و خود غالب ميدان شود.
  اما در خصوص تقلب كلي در انتخابات چون خودم در يك حوزه راي گيري مشغول بودم چيزي بعنوان تقلب نديدم هر چند مواردي از جانب ناظرين شوراي نگهبان انجام مي شد ولي به آن حدي نبود كه در سرنوشت آرا تا ثير داشته باشد . آنچه كه تنها و يك در هزار براي من ايجاد سوال كرد نرم افزار بكاربرده شده بود كه هوشمند باشد و بر فرض اگر برايش تعريف شده باشد كه مثلا بتواند راي مثلا موسوي را كه بهش مي داديم با يك ضريبي كاهش يا براي ديگري افزايش دهد كه اين هم بعيد و حتما كانديدا ها روي آن تخصصي كار كرده اند . درضمن در كنار آن شكل سنتي انتخابات هم وجود داشت پس امري تقريبا كم خطا انجام شد .شكست را بايد در درون لايه هاي اجتماع از ديد اجتماعي بررسي كرد و اين كه چه از اول انقلاب بر سر اين ملت آمده تا باعث شكست در اين دوره با اين حجم شده بايد از مسو لين وقت هر دوره اي پرسيد. ۷۰ درصد در مقابل ۳۰ درصد چيزي نيست كه بتوان با تقلب توجيه كرد . من به اين انتخاب احترام ميگذارم و اميد وارم اين مسو ليت سنگين (سنگين تر ازقبل) بتواند راه خدمت هر چه بيشتر را فراهم كند كه هر نوع كم كاري ظلم بر اكثريت است آن هم اكثريتي كه از طبقه پايين جامعه بودند .

 18. هورام says:

  آنچنان در بهت و ناباوري هستم كه توان هيچ ندارم.به كه پناه بريم به جز خدا از اين نامردان زمانه از اين انسان نماهاي شيطان صفت.

 19. Anonymous says:

  دهشتناک است.آنقدر زیر دوش با خودم حرف زده ام که زهرم گرفته شود و نا امیدانه و بی هوده پرخاش نکنم.
  ۲۴ میلیون از ۴۶ میلیون یعنی ۲۲ میلیون تحریمی و مخالف.این ۲۲ میلیون باید مثل موریانه بیافتد به جان توده اسفنجی که زهراب تبلیغات صدا و سیما را به خود گرفته. باید آرام بود و متین. و حرف زد. باید آنقدر حرف زد که یک حرف نتواند اینگونه سرب در گلوی روح بریزد.
  رعشه گرفته ام از خشم.می خواهم به مالزی و استرالیا و سوئد و آلمان فکر کنم. به رفتن. اما نمی توانم. فکر می کردم اگر نتیجه این سر خوردگی عظیم باشد منفعلانه ایران را ترک می کنم اما تازه اول داستان است. تازه به جایی رسیده ایم که مرد می خواهد ماندن و تغییر دادن. امروز همه سنت و عادت و محافظه کاری در برابر همه خردگرایی و دموکراسی خواهی ایستاده است. بعد از ۴ سال که هیچ یادداشت سیاسی نه در روزنامه نه در وبلاگ ننوشته ام حالا طوری شروع می کنم که همه چیز را تمام کنم.انگار هیچ چیزم به آدمیزاد نمی رود.

 20. سیروس به‌ آیین- آژنده- says:

  ايرانيان در سراسر اروپا، فردا جلوی سفارت‌های ايران. چون چراغ لاله سوزم در بيابان شما، ای جوانان وطن جان من و جان شما!

 21. سروش says:

  سلام به ملکوتیان که دروغ را بر نمی تابند…
  امروز بار دیگر تاریخ ایران تکرار شد.تاریخی که ورق زدنش چیزی جز خون گریه نمی طلبد…
  پس می گویم : لالا لالا لالایی چندین سال پیش در این مملکت شخصی بود که مدرس نام داشت و خیلی تلاش کرد که آزادی این ملت را بازپس گیرد.اما بعد از انتخابات دید که حتی یک رای هم نیاورده است او گفت بابا من خودم که به خودم رای دادم آن رای خودم کجا رفت؟؟؟؟
  و پسر نازنینم چندین سال بعد هم شخصی به نام کروبی آمد که و خواست کاری کند اما بعد از انتخابات گفت بابا اگر فقط اعضای ستادهای من رای می دادند از این رقم بیشتر رای می آوردم آن رای اعضای ستاد من کجا رفت؟؟؟؟
  این استبداد ،این استحمار و این استحمار در مملکت ایران سر دراز دارد.
  آقای احمدی نژاد هیتلر ایران است.او دقیقا از قواعد گوبلز مشاور تبلیغاتی هیتلر استفاده می کند.یک سیاست ورز ماکیاولیستی به تمام عیار…
  گوبلز می گوید : دروغ هر چه بزرگتر باور کردنش سهلتر.
  کاش آقای هاشمی رفسنجانی که عمری را در خدمت نظام اسلامی بوده کمی غیرت کندو برخیزد.و کاش رهبر ایران بداند که دشمن خونینش همین آقایی است که چون دلبر در آغوشش گرفته و کاش و کاش و کاش
  چنان غم بر نهادم نشسته که تاب نمی آورم.فغان و فغان و فغان از این جهل عظیم.

 22. منصوره says:

  اکثر سایتها رو فیلتر کردن… خوب دارند جشن میگیرند!!! واقعا چه خوب همه را بازی دادند..

 23. سلام says:

  “ملت” کار را تمام کرد. قابل هضم نیست.

 24. میلاد says:

  چی بگیم دیگه ؟! همینی که هست ! مگه میشه کاری هم کرد ؟ فقط نگاه کردیم و غصه خوردیم !

 25. Anonymous says:

  کارمندان وزارت کشور دادن بیرون: افراد واجد شرایط رای: ۴۹۳۲۲۴۱۲ افراد
  شرکت کننده در انتخابات: ۴۲۰۲۶۰۷۸ تعداد آرای باطله: ۳۸۷۱۶ ۱ میرحسین
  موسوی خامنه ۱۹۰۷۵۶۲۳ کروبی ۱۳۳۸۷۱۰۴ محمود احمدی نژاد ۵۶۹۸۴۱۷ محسن
  رضایی میرقائد ۳۷۵۴۲۱۸ لطفا در اطلاع رسانی این خبر ما را یاری کرده و به
  دیگران خبر دهید

 26. اسماعیل الف says:

  به اعتقاد من نظام سلطانی ایران به سرکردگی خامنه ای و همراهی و همیاری شورای نگهبان و سپاه پاسداران از این نکته غافل نیستند که خودی هایی چون موسوی و کروبی و همه هواداران آنها را به سمت اپوزیسیون شدن پیش برده اند. فرصت سوزی کافی است مردم نیز از شما اصلاح طلبان دفاع کردند حال نوبت شماست که مردانه به افشای بیت رهبری بپردازید و شهامتتان اگر به اندازه گنجی نیست به اندازه عبداله نوری باشد تا دست کم حتی اگر خاموشتان کنند تاریخ در موردتان قضاوتی مناسب داشته باشد. اینهمه پیر و جوان خواهان تغییر را جدی بگیرید و به همت نیروی آنها ایمان داشته باشید. حکومتیان به زعم “ابن خلدون” جامعه شناس چنان در عشرت امکانات بادآورده محافظه کار شده اند که یارای مقابله با سیل عظیم دانشجویان و جوانانی را ندارند که هیچ چیز به جز زنجیرهای اسارتشان را از دست نخواهند داد. سرنوشت بعثی های تا به دندان مسلح اما آلوده در زور و زر را ببینید و عبرت بگیرید. حتی یک روز هم از رهبرشان صدام دفاع نکردند و در اولین ساعات ورود آمریکا قافیه را لو دادند. زور و زر حکومتیان و فرماندهان سپاه را ناتوان ساخته؛ اگر کسی با اتکا به نیروی مردم به این زور و زر بتازد برنده میدان خواهد بود و گرنه اصلاح طلبیتان از بی اعتمادی مردم به چنان مرگ خاموشی دچار خواهد شد که سالهای متمادی باید در صدد یافتن نوشدارویش باشید…. 

 27. علیرضا says:

  سلام،
  اینو دیدین؟
  http://www.flickr.com/photos/mousavi1388/page3/
  به صورت رسمی آخرین کودتای به وقوع پیوسته در دنیارو به روز جمعه اختصاص داده.

 28. Anonymous says:

  اس ام اس ها هنوز قفلن. موبایل ها رو هم از کار انداختن. همه سایت های خبری اونوری رو بستن. دو سه تایی هم که بازن از جمله تابناک ظاهرا جرات هیچ خبر رسانی رو ندارن. تلفنی از دوستی که ماهواره داشت خبر میگرفتم ولی رو بی بی سی فارسی هم انقدر پارازیت دادن که فعلا از کار افتاده. شما ها که اونور آبین بگین چه خبره تو شهرای ما؟ حرف یا واکنش جدیدی از هاشمی، موسوی…؟ مردیم از بی خبری. من دور بعد به کسی رای میدم که اولین شعارش تلویزیون خصوصی باشه و جریان اطلاع رسانی آزاد. البته دروغ گفتم. دور بعد اصلا دیگه رای نمیدم.

 29. سعید says:

  سلام
  به نظرتون چیکار میتونید بکونید .
  چز اینکه مثل من کتک بخورید و تحقیر بشید . آب دهان بهتون پرت کنند . با باتون به دهاتون بزنند ………..
  :((

 30. revolution says:

  الان همه به این نتیجه رسیدند که تقلب شده ولی انصافا چه کاری از دستمون بر میاد،مردم ما با هم هماهنگ نیستند،وقتی تو خیابون اون بسیجیای مزدور،می افتند سر یه جوون بی سلاح و ۴ ۵ نفری اونو می زنند،بقیه ی مردم به جای اینکه با هم متحد بشند و بیفتند به جون اونا(به هر حال مطمئن باشید اونا هم از تعداد زیاد جمعیت می ترسند) با چوب به این نیروها حمله کنند،می ایستند و تماشا می کنند .
  اگر قراره اینجوری مبارزه کنید،بهتره بی خیال بشید،و اینجوری جوونای مردمو زیر دست و پای این وحشیا نندازید.

 31. علی says:

  سکوت در این شرایط مانند تحمیل صلح به امام حسن است.

 32. بابک says:

  بدبخت آنکه گرفتار عقل شد
  فرخنده آنکه کره خرآمدالاغ رفت

|