۳

چنان نماند و چنين نيز هم نخواهد ماند

بارها نوشته‌ام که ملت ما گنجينه‌ای دارد شگفت‌آور از فرهنگ و هنر و ادبياتی که سرچشمه‌ی اميد و جان‌مايه‌ی بينشی است که افقی فراتر از حوادث روزمره را پيش روی آدمی می‌گذارد. اين غزل شگفت‌آور حافظ که در تاريک‌ترين روزگار سرزمين ما سروده شده است، مضمون درخشان اميد و ايمان به برآمدن آفتاب از ميانه‌ی ظلمت بی‌کرانه را به شيواترين شکلی پرورانده است.
آن‌چه در زير می‌شنويد، آوازی است از شجريان در ماهور که در اجرايی خصوصی با سه‌تار محمدرضا لطفی و نی محمد موسوی روی اين غزل حافظ اجرا شده است. تاريخ‌اش گمان می‌کنم سالی در دهه‌ی ۶۰ باشد. تمام اين‌ها را وقتی کنار هم بگذاريم، به خودی خود معنايی مهم پيدا می‌کنند. صدای شجريان، ساز لطفی و موسوی و انتخاب غزل‌های حافظ را وقتی می‌گذاريم کنار نحوه‌ی ادای ابيات و تکيه‌ها و تأکيدهايی که روی کلمات می‌شنويم آن هم در آن بستر زمانی و تاريخی، گویی داريم روزگار حالِ خودمان را از نو می‌شنويم. صدای شجريان شفافيت و صلابتی دارد که بی‌شک اين اجرا را می‌توان در زمره‌ی يکی از بهترين آوازهای شجريان قلمداد کرد. ضبط برنامه‌، حرفه‌ای نيست و اجرايی است خانگی که پس از کار فراوان به شکل حاضر در آمده است.
بشنويد و محظوظ شويد.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 1. majid saeedi says:

  daste shoma dard nakone jenabe daryush khan man hodude 120 ejraye khosusi az ostad daram vali in yeki ro nadashtam va vaghean yeki az az behterin avazhaye ostad mibashad.

 2. پوریا says:

  درود
  سپاس فراوان. آواز استاد همیشه روح نواز است.
  فقط برای من سوال اینجاست که ما با اینهمه سابقه درخشان ادبی و فرهنگی چرا اینقدر مردمان بی فرهنگی هستیم. هیچ وقت نتوانستم درک کنم که چطور می شود با بزرگانی چون مولانا، سعدی و غیره، از کسانی که زمانی نماد بی فرهنگی بودند فرسنگ ها عقب تر باشیم.

 3. واقعا ممنون از گذاشتن چنین اجرایی. اگر اطلاعاتی درباره زمان این اجرا و موارد دیگر هم دارید خوشحال میشیم بذارید.

|