۵

حاشيه‌های ملکوت

Print Friendly, PDF & Email

ديروز در سيبستان، سيبستانکی برای باغبان آن بر پا کرديم و امروز تدارک همان عمارت خرد را در ملکوت ديدم. ستون حاشيه‌ها را در ملکوت برای عبارات و مطالبی جداگانه در نظر گرفتم که از گوشه و کنار به چشمم می‌خورد و مقتضای حال باشد يا واجد نکته‌ای که مرا به کار می‌آيد. نخست نام «حکمت» را برای اين ستون برگزيده بودم که سريعاً از نهادن اين نام منصرف شدم به دلايل چندی. نخست اين‌که نمی‌خواستم باز عده‌ای بانگ و فرياد بر آوردند که حکمت را تباه کردی يا توقع داشته باشند در اين ستون فيلسوفی حکيم ببينند. «در کوی نيک‌نامی ما را گذر ندادند»، بگذار همان نام سياه رندی بر نامه‌ی ما رقم بخورد. ملکوت من زمينی است! با ملکوت شما آسمانيان لاهوتی کاری ندارم. به قول اخوان: «بهل کاين آسمان پاک چراگاه کسانی چون مسيح و ديگران باشد . . . »! شما شيخان پاکدامن اهل فضيلت و تقوا، ما تردامنان رانده از فردوس برين را در ضلالت خويش رها کنيد! بگذريم! جدای از اين دليل مهم،‌ می‌خواستم دستم در انتخاب حاشيه‌ها باز باشد. يعنی اگر روزی از عين‌القضات و مولوی و حلاج نقل کردم، روز ديگر بهانه جويان نگويند که چرا مثلاً از نيچه يا سارتر يا کافکا قطعه‌ای آورده‌ام. شايد هم روزی آبادانی حاشيه بر عمارت صحن ملکوت چربيد. کسی چه می‌داند؟

 1. taha says:

  سلام آقا داريوش.
  من از توي طربستان آهنگي ديدم از پريسا به اسم تو بمان
  افتخاري هم با اين ملودي آهنگ سرمستان رو خونده.
  ميشه بگي كدوم زودتر خوندن؟
  آهنگساز افتخاري عباس خوشدل بوده.
  ممنون از نوشته هات
  يا علي

 2. هادی says:

  سلام . از ديدن وبلاگ شما مسرور شدم . اين قطعه “بهل کاين آسمان پاک چراگاه کسانی چون مسيح و ديگران باشد” رو هرگز نديده بودم . يادش گرامي.

 3. rebel says:

  درود بر قبله عالم.

 4. باران says:

  فرقی نمی کند.وقتی قرار بر سرک کشیدن به هر سوراخی و گردن فرو کردن در چاک هر پیراهنی باشد داد بزنی و بگویی من مسلمانم یا ملحد…؟ تلاش می کنند حقارت در نگاهشان باشد نه در آنچه بدان می نگرند.

 5. Soleiman says:

  خيلي سخته تا خبر مرگه باريگري ساده اما توانا رو بدون هياهو در اين گوشه دنيا از اينترنت بخونه آدم
  بهر حال حسين پناهي از ساده ترين هنرمندان بي ادعاي ايران بود.
  يادش گرامي

|