۴

دو حاشیه

۱. بانو می‌پرسید مردم آمریکا چطور این آدم را (جورج بوش را) به ریاست جمهوری انتخاب کرده‌اند؟ گفتم به همان شیوه‌ای که مردم ایران احمدی‌نژاد را انتخاب کردند! یعنی با دموکراسی! دموکراسی به همان اندازه که مزیت دارد، آفت هم دارد. پس کفایت نمی‌کند صبح تا شب بگوییم دموکراسی دموکراسی.

۲. بعضی وقت‌ها می‌بینم که چیزی در این وبلاگ می‌نویسم و عده‌ای بیکار نشسته‌اند که هر چیز مربوط و نامربوطی را به آن ارتباط دهند. از یک زاویه این رفتار طبیعی است (از این زوایه که از هر کسی خوش‌ات نیامد، دیگر راست راه رفتن‌اش را هم کج می‌بینی. پیش می‌آید. طبیعی هم هست ظاهراً). اما بد نیست کمی آدم خودش را جای نویسنده بگذارد. بعضی وقت‌ها کسی را می‌بینی، اتفاقی می‌افتد که هیچ ربطی به بسیاری از چیزهایی که در وبلاگستان رخ داده یا رخ می‌دهد ندارد. آدم دل‌اش می‌خواهد چیزی بنویسد فقط برای این‌که کمی دل‌اش خنک شود! خوب این هم از آفات وبلاگ‌نویسی است دیگر. لابد فردا اگر درباره‌ی وضع هوا هم اظهار نظر کنی، همه از منظر ایدئولوژی تفسیرش – آن هم تفسیر فلسفی-جامعه‌شناسانه – می‌کنند. عجیب نیست که مردم از رنگ کفش آدم، نوع لباس پوشیدن‌اش، وسیله‌ی نقلیه‌اش، نحوه‌ی غذا خوردن‌اش، نوع کلماتی که در سخن گفتن انتخاب می‌کند، ادبیات‌اش، حتی از روی دوستان‌ِ آدم، سعی می‌کنند دنبال شواهد و مدارکی برای اثبات فرضیه‌های ذهنی خودشان بگردند؟ «بر خیالی جنگ‌شان و صلح‌شان». هر آینه شمارِ بیکاران و بیماران وبلاگستان تمامی ندارد.

 1. و اما صفر …
  جاءوا اباهم عشاءً یبکون شب هنگام نزد پدرشان آمدند در حالیکه می گریستند

 2. سلام
  وبلاگستان دیگه اون وبلاگستان چند سال پیش نیست همه گیر شدن آن این آفت ها را هم به دنبال دارد

 3. تبلیغات گفت:

  منتظر دیدار شما در وبلاگ سید ابراهیم نبوی هستیم
  http://seidebrahimnabavy.blogfa.com/

 4. سهامدار گفت:

  این قسمت رو اشتباه کردید. طبق نظر پوپر تعریف دموکراسی یعنی امکان پایین آوردن یک نفر از طرق مسالمت آمیز نه نصب کردنش به طریق مسالمت آمیز والا هیتلر و ناپلون هم با دموکراسی انتخاب شدند اما دیگر میز را رها نکردند
  ***
  کدام قسمت را؟ مگر ما درباره‌ی تعریف دموکراسی از نظر پوپر حرف می‌زدیم؟ به جز این من مخالفتی با حرف شما ندارم. اما اساس حرفِ این است که دموکراسی هم آفت دارد. که گمان نمی‌کنم در این تردیدی باشد.

|