۱۱

ما ترس‌خوردگان

بارها و بارها از یاد مرگ نوشته‌ام و این‌که حس غریبی به آن دارم که نه ترس است و نه شوق. اما این روزها دارم چیز تازه‌ای را در خود کشف می‌کنم: ترس از دست دادن عزیزان! وقتی آدمی خودش خرقه‌ی هستی تهی می‌کند، شاید غمی برای‌اش نماند. اما وقتی رفتن عزیزان‌ات را در برابر چشم‌ات ببینی، وجود آدمی مچاله می‌شود. تلخ است و جان‌سوز. این تجربه‌ها روزی هیچ تنابنده‌ای مباد، اگر چه قاعده‌ی عالم این است که، دیر یا زود، این هراس ارکان هستی هر کسی را خواهد لرزاند. و ما آیا استقامت رو به رو شدن با این هراس را داریم؟ عجیب حس تهی‌دستی و عجز می‌کنم در برابر این زلزله‌ی ناگزیر وجود. آدمی تا این اندازه در برابر مرگ حقیر است و هر روزه فریاد گردن‌کشی‌اش گوش فلک را کر می‌کند. ریشه‌ی این ترس را با چه می‌شود سوزاند؟ این ترس هست،‌ وجود دارد، واقعی است. پادزهر می‌خواهیم که شوکران این تجربه‌ی تلخ را بی‌اثر کند. کجاست پیر مغان؟

 1. جواد _ ق گفت:

  خیلی وحشتناک است. یکی از همین روزها و دقایق هم خواهد بود.وحشتناک‌تر می‌شود وقتی بدانیم٬ شاید همین حالا که می‌نویسیم٬ اتفاق افتاده باشد و بی‌خبر باشیم. برای این ترس٬ که گاهی مثل سوهان٬ روان آدم را می‌خراشد٬هیچ راهی نمی‌شناسم.
  تصور مرگ خودم برام٬ حس کنجکاوی را هم حتی زنده می‌کند٬ اما تصور مرگ عزیزان٬ فقط چارستون تن و روانم را به لرزه می‌اندازد.مرگ را شاید بشود کاریش کرد٬ داریوش عزیز٬ ولی زندگی را نمی‌شود کاریش کرد٬ همین است دیگر!

 2. ناشناس گفت:

  aghaye mohammadzadeh
  az vaghti bach dar shodam in tars dar man badtar o badtar shode,,gahi hatta saat ha ashk rikhtam,,amma dar nahayat be in natije residam ke joz TAVAKKOL kari az dastam sakhte nist,,inja az oonjahayi ast ke faghat bayad tavakkol kard.

 3. saeid sahel گفت:

  salam ..
  dar morede marg ke albate man eddea nemikonam amma fekr mikonam ke harasi az oon nadaram va tanha dardi ke dare
  ine ke baya tahammole feragh ro dashte bashim … faravan boodand ensanhaei ke zire bare in mosibat kham shodand !
  amma ….
  man bi tardid ba har bar hozooram be net avalin siti ro ke baz mikonam site shomast !
  va baad az khoondane matalebesh ta akhare estefadeam az net baz mimoone chon az shenidane moosighie mojood dar in weblog lezzat mibaram !
  shad bashi !

 4. مح گفت:

  گیلگمش با مرگ آنکیدو با مرگ مواجه می شود و گر نه به قول حکیم اطریشی “مرگ تجربه ای در زندگی ما نیست. ما زنده نیستیم که مرگ را تجربه کنیم.”

 5. كژال گفت:

  مرگ حق است اما به موقع .من خیلی مواقع دوست دارم که بمیرم چرا که تنها مسئله که درجهان هستی درآن عدالت وجود دارد مرگ است وهمه انسان ها با تمام ابهتش ویا ظالم بودنش رفتنی هست .ودلم به این خوش است که با تمام رنجها ودردها نهایتش مرگ است .مردن را پیش خود حل کرده ام اما مرگ عزیزان رانمی شود درک کرد وچه سخت است ….

 6. آری دوست عزیز واقعا روبرو شدن با مرگ عزیزان گاهی خیلی سنگین تر از وقتی است که خودمان با مرگ روبرو می شویم. من هر دو را تجربه کرده ام. وقتی که در زمان جنگ با وارونه شدن قایقمان در رودخانه اروند خودم را برای مرگ آماده میکردم و دومی زمانی که با دست خودم خواهر جوانم را که در اثر تصادف و مرگ مغزی از دنیا رفت را در قبر گداشتم.این دومی بسیار سخت تر از اولی گذشت. با اجازه تان لینک شما را به وبلاگمان اضافه کردم.

 7. حسن .م گفت:

  مردن چیز غریبیست. اما نمی دانم یک حس کنجکاوی من را مشتاق آن تجربه تلخ می کند.چرا که وقتی فکر میکنم خیلی انسانهای بهتر ازمن تن به آن داده اند. چرا من گریزان باشم. نمی دانم شاید چون دلبستگی به این دنیا ندارم باعث شده باشداینگونه فکر کنم.اما اگر مرگ عزیزان را چون تولدی دیگر در دنیا باقی بدانیم آن هم قابل تحمل میشود.چراکه ماهم خواهیم رفت.فقط میخواهم قبل از رفتن کاری ماندگار کرده باشم.البته اگر لیاقت ان را داشته باشم.

 8. ترس بردار مرگ است. من زیاد برایم اتفاق افتاده نزدیکی را از دست بدهم و یا اینکه پدر خودم چند بار در دستم بمیرد و باز زنده شود و در آخر روزی بمیرد و برنگردد. هر چه هست رفتن است که برای ادمی سخت است.

 9. \hgi گفت:

  چهار شنبه سوری مبارک
  برای هم دعا کنیم تا همه با هم موفق باشیم
  من ارزو میکنم که شما به همه ارزوهات برسی

 10. آذر گفت:

  من هم به مرگ زیاد فکر می کنم.
  از این که مرگ دغدغه حیوانات نیست حسودیم می شه و فکر می کنم که نکنه مرگ رو هم ما انسان ها خودمون ساختیم دست کم هراسش را.

 11. ماردین گفت:

  سلام به‌ همه‌ دوستان عزیز
  مخصوصا کسایی که‌ مثل من شاید به‌ تازگی با تجربه‌ از دست دادن عزیزان روبه‌رشده‌اند
  مرگ یه‌ حقیقت است. تلخ تر از زهر مار تو هر کاری میکنی که‌ اونو خوشحال کنی اما یه‌ ده‌فه‌ از دست میره‌ و تورو با یه‌ دنیا غم جا میزاره‌. اما عزیزان از هر فلسفه‌ ای که‌ به‌ این قضیه‌ نگاه کنی محکوم به‌ خویشتنداری هستی. ما که‌ مسلمونیم میگیم که‌ این فقط یه‌ سفر موقتی است که‌ حتما به‌ هم میرسیم. خدا از همه‌ چیز و همه‌ کس بزرگتر است همه‌ چیز دست اونه‌. اگه‌ نیست پس دست کیه‌
  خودش میگه‌ قالو انا للله‌ و انا الیه راجعون.‌

|