۵

تذکره‌ی تهذيبيه

احوال اضطراب و سرگشتگی محض است. ترجيح می‌دهم هيچ نگويم. روزگار هجوم فتنه‌هاست و دشواری انتخاب‌ها. مثنوی را می‌خواندم و به قسمت حرص رسيدم. اين حرص در وجود همگی ما هست، اما حرص قدرت و شهوت مقام چيزی است عجيب! اين ابيات برای هر که اهل اشارت باشد،‌ برای سلوک باطنی حرف‌ها دارد. برای اهل سياست هم البته کم حاوی نکته نيست. «آن کس است اهل بشارت که اشارت داند!»

ملا حسين کاشفی در بخش مربوط به حرص و در صدر ابيات مولوی می‌گويد: «در بيان حال آن کس که گويد حرص ندارم و او دروغ می‌گويد از برای آن‌که حرص چون سگ خفته است هر گاه که بوی مردار دنيا به او رسد، سر بر آورد و در حرکت آيد مگر آن‌ها که اين سگ را به زنجير قناعت بسته‌ باشند . . .»

ميل‌ها همچون سگان خفته‌اند / و اندر ايشان خير و شر بنهفته‌اند
چون‌که قدرت نيست خفتند اين رده / همچو هيزم پاره‌ها و تن زده
تا که مرداری در آيد در ميان / نفخ حرص زشت کوبد بر سگان
چون‌که در کوچه خری مردار شد / صد سگ خفته بدان بيدار شد
حرص‌های رفته اندر کتم غيب / تاختن آورد و سر بر زد ز جيب
مو به موی هر سگی دندان شده / از برای حيله دم جنبان شده
صد چنين سگ اندر اين تن خفته‌اند / چون شکاری نيستشان بنهفته‌اند
شهوت رنجور ساکن می‌بود / خاطر او سوی صحت می‌کشد
چون‌که صحت يافت حرص‌اش تازه شد / شهوت هر چيز بی‌اندازه شد . . .
(قرائت اين بخش با صدای دکتر سروش؛ صص. ۳۱۱-۳۱۰ لب لباب)

 1. zau says:

  درود گرامی …

 2. اميد says:

  درست است مگر زمامداران امروز همان انقلابيون ديروز ياوران ستمديدگان راستگويان و صادقان نبودند اما ايا اژدهاي نفسشان توانست در برابر آفتاب تموز تاب بياورد كه مدعيان امروز؟!

 3. اميد says:

  بايد ترسيد . بايد بيم داشت .همه هستند . جز يكنفر. همه هستند تمام روشنفكران تمام روزنامه نگاران كارگردانان هنرمندان فوتباليست ها همه آنهايي كه قرار است منتقد باشند روشنگري كنند مصالح و معايب را ببينند از آزادي بنويسند .از مشكلات عدم توسعه و پيشرفت و گره هاي كور اين ملت را نشان دهند. ديگر كه مي ماند از اين طبقه ؟ لابد ده نمكي ها !!! اما يكنفر نيست كه متعلق به اين جمع محسوب نميشود و از آن غفلت شده است .غايب است.محسوب نشده است.ترس از آن است كه همو همه را با انتخابش متحيركند . همان كه ناديده گرفته شد توسط همه .
  همين كه مي بيني همه يكصدا شده اند همه هستند همه داد ميزنند وتقلا ميكنند و او نيست كمي ترس برت ميدارد…..

 4. مینو says:

  سلام . من این کامنت را بارها به وبلاگ آقای معین ارسال کردم که گویا با سلیقهء جناب وب مسترشان مغایرت دارد و ازچاپ آن خود داری میکند . بار اولشان نیست . و من این را میگذارم به حساب وعده های آزادی بیان که آقای معین وعده میدادند . کسی که نمیتواند نظارت درست روی وبلاگ شخصی اش داشته باشد چگونه میتوانست روی افراد دولت آینده اش داشته باشد ؟ این هم کامنتی است که ارسال میکردم و سانسور میشد .: سلام آقای معین شما به میلیونها نفر امثال من باید پاسخ دهید به کسانی که میخواستند با ندادن رای نفرت و انزجار خود را به این حکومت نشان دهند . من بارها پیش از انتخابات از شما سوال کردم که اگر در رای گیری تقلبی صورت بگیره چکنیم؟ سانسور شد … باز گفتم که آقای معین سطح تبلیغاتتان خیلی کم است سانسور شد ….. گفتم آقای معین در صحبت هایتان همهء اقشار را مورد خطاب قرار دهید خیلی ها شما را نمیشناسند باز سانسور شد …. نوشتم :”” چه خلاف سر زد از ما که در سرای بستی؟””…… چرا حرفهای من منعکس نمیشود باز سانسور شد گفتم آقای معین گروه زیادی از مردم که تصمیم نداشتن رای بدن اکنون خود را راضی کردن که به شما رای بدن ولی این تعداد بسیار کم است باز سانسور شد . گفتم آقای معین افرادی را به عنوان سخنگو به تلویزیون بفرستید که قادر باشند به خوبی افراد جامعه را جذب کنند باز….. حالا از شما میپرسم آقای معین شما چگونه میتوانید جواب امثال من را بدهید؟ بعد از انتخابات به جای اینکه راهی پیش پای ما بگذارید به خدا پناه بردید!!!! این بود جواب شما به مردمی که خامتان شدند از جمله خود من !!!!!!!!!!! و حالا اعلام میکنید که من به آقای رفسنجانی رای میدهم !!!! متاسفم !!! ما استفراغ کسی را نمیخوریم هر کس میخورد نوش جانش!. به همان خدایی که پناه بردین چه جوابی خواهید داد که اینگونه مردم را به بازی گرفتید؟ هر چند که گویا مردم حقشان است ! لیاقتشان بیش از این نیست ! اکثر کسانی که یک شبه با شما همراه شدن اکنون شدن یار غار آقای رفسنجانی!!
  از قدیم گفتن فلزی که زود جوش بخوره زود هم لحیمش وا میره . اینان که هفتهء پیش از شما حمایت میکردند حالا شدن تبلیغات چی آقای رفسنجانی . هر چند که مقصر اصلی شمایید.
  ما مردم چه به سرمان آمده که اینقدر زود ملعبه دست این و آن میشویم؟ آقای معین خوب به کمک ما آب در آسیاب دشمن ریختید و خوب به هدفشان رساندینشان . هدف آنان یک انتخابات داغ بود که به مرادشان رسیدند اینقدر داغ بود که تا صبح قیامت باید بسوزیم .
  اکنون سخن کوتاهی با جوانان دارم . زیاد این جمله را از جوانان شنیده ام که شما نسل قبل ما را به این روز انداختین! شما انقلاب کردین و این آش دهن سوز را به زور به حلقوم ما ریختین ! عزیزان من جوانانی که زندگی شما به بازی گرفته شده ! اکنون فرصت خوبیست که ببینید ما مردم در ۲۷ سال پیش هم هیچکاره بودیم همانطور که اکنون شما !! ما مردم فقط بازیچهء یک مشت از خدا بی خبریم که به خاطر قدرت پتهء ۲۷ سالهء همدیگر رو ریختن رو آب ! به خاطر قدرت به هیچ چیز رحم نکردن و چنان آبروی همدیگر رو بردن که…..
  شما حساب کنین وقتی دارن میگن فلانی .. احمدی … تیر خلاص میزده آیا به حکم خودش این تیر ها را میزده یا حکومت؟ وقتی میگویند قرار است ما را برگرداند به عقب ! حاکمان دوره های قبل چه کسانی بودن ؟
  تا زمانی که اینگونه تغییر جهت بدهیم و گفتار و کردارمان هر هفته ۱۸۰ درجه تغییر کند همین آش و همین کاسه ست . بدرود . مینو ۴۵ ساله تهران

 5. وب لاگ زیبایی داری همیشه موفق باشی و سرافراز

|