۱

خطاهای روزمره‌ی زمانه!

عنوان را اشتباه نخوانید. مقصودم این نیست که زمانه مرتکب خطاهای روزمره می‌شود. البته هر رسانه‌ای مرتکب خطا می‌شود ولی مقصودم از عنوان بالا این نیست. اشاره کردم در مطلب قبلی که این سلسله یادداشت‌ها بسیار مفیدند. و به نظر من، انتشار این یادداشت‌ها در زمانه درست نقطه‌ی مقابل نیلگون عبدی کلانتری است – از نظر من – و این خود جای خوشحالی دارد. اولین دلیل‌اش این است که تکثر اندیشه را جدی‌تر می‌گیرد. شاید نویسنده‌ی این یادداشت‌ها، آن چیزهایی را که من در نوشته‌های عبدی در نیلگون مغالطه می‌بینم، مغالطه نداند. اما مهم است که به ظرافت‌های استدلالی توجه شود. برای درک منطق یک نوشته، مهم است که حداقلِ معیارهای فهم موضوع را در اختیار داشته باشیم. سخنرانی نمی‌خواهم بکنم. شرح‌اش بماند برای جای دیگر. خیلی مختصر می‌خواستم بگویم که اگر بخواهیم برای این یادداشت‌ها (از جمله این یکی: «تعمیم «فتنه»ساز») دنبال مصداق‌هایی بگردیم، یکی از مصادیق‌اش را می‌شود در نیلگون زمانه پیدا کرد. زنده باد زمانه! زنده باد نیلگون! زنده باد خانم اقدمی!

پ. ن. و البته مشخصاً مقصودم این بود که نوع نگاه نیلگون به اسلام و مسلمان‌ها کلاف سردرگم و در هم تنیده‌ای است از پیش‌فرض‌ها، تعمیم‌ها، مغالطه‌ها، و البته – اگر عبدی به دل نگیرد – اندکی لجاجت.

 1. مریم گفت:

  سلام آقای محمدپور
  ممنون از نظرهایتان که پای مطلب زمانه و همین طور وبلاگم گذاشتید.
  در مورد نیلگون هم زیاد آن را دنبال نکرده ام و برای همین نمی توانم بگویم مغلطه آمیز هست یا نه.
  ***
  ممنون. من نظر خودم را البته گفتم. می‌توانم نمونه‌های زیادی از مطالب نیلگون نشان بدهم و در موارد متعددی هم این را نوشته‌ام که چطور بعضی از مطالب نیلگون مغالطه‌آمیز است. شاید خودتان چیزهایی یافتید. شاید هم با من هم نظر نباشید. ولی از اساس من فکر می‌کنم تشخیص مغالطه‌های منطقی کاری است بسیار حیاتی و شما به خوبی این کار را دارید انجام می‌دهید.

|