۹

ذکری برای صاحبانِ دل

امشب بانو اسباب خير شد تا سوره‌ی ق را با صدای ابوبکر شاطری از نو بشنوم. او می‌داند و دوستان‌اش که با همان‌ها این سوره را با اين صوت شنيده‌اند. حالی داشته‌اند و ذوقی، به ويژه وقتی که شاطری آن آيات آخر را می‌خواند. سوره، سوره‌ی کوتاهی است. بد نیست هفت هشت دقیقه وقت بگذارید و با تأمل گوش بدهید. آيه‌ی ۳۶ هم که البته وصف حال اين روزهاست. و اين‌ها البته ذکر است برای کسانی که هنوز دلی زنده داشته باشند. شرح‌اش را آن‌ها که اهل اشارت‌اند و اهل دل البته می‌فهمند. حاجتی به رمزگشايی نيست چون اساساً در اين‌جا رمزی نيست؛ بسيار چیزها به عیان و آشکار گفته شده است. گوش بدهيد و در این سحرگاه رمضان محظوظ شويد.

 1. سلام عرض می کنم دوست من.خداوند به شما جزای خیر بدهد.کاش منهم وقت تلاوت قرآن کریم چنین ادبی می داشتم .

 2. یک دوست says:

  از منبع سخنانم پرسیده بودید آنها را از نهج البلاغه نقل کردم ولی اینکه دقیقن در کجای آن است حضور ذهن ندارم. اما قصد من نشان دادن تفاوت اندیشه ی گذشتگان و امروزیان بود و برای تکمیل سخنم دو نمونه ی دقیقتر از نهج البلاغه نقل می کنم با یادآوری دو نکته یکی اینکه کتب قدما محدود به نهج البلاغه نیست و دیگری اینکه اختلافات میان نظرات گذشتگان و امروزیان را نمی توان با شک در صحت این همه روایت ندیده گرفت:
  وَ قَالَ عليه السلام الْمَرْأَةُ شَرٌّ كُلُّهَا وَ شَرُّ مَا فِيهَا أَنَّهُ لَا بُدَّ مِنْهَا
  ترجمه ی فیض الاسلام: همه چیز زن (احوال و صفاتش) بد است و بدتر چیزی که در او است آنستکه (مرد را) چاره ای نیست از (بودن با) او.
  مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّ النِّسَاءَ نَوَاقِصُ الْإِيمَانِ نَوَاقِصُ الْحُظُوظِ نَوَاقِصُ الْعُقُولِ فَأَمَّا نُقْصَانُ إِيمَانِهِنَّ فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلَاةِ وَ الصِّيَامِ فِي أَيَّامِ حَيْضِهِنَّ وَ أَمَّا نُقْصَانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهَادَةُ امْرَأَتَيْنِ )مِنْهُنَّ( كَشَهَادَةِ الرَّجُلِ الْوَاحِدِ وَ أَمَّا نُقْصَانُ حُظُوظِهِنَّ فَمَوَارِيثُهُنَّ عَلَى الْأَنْصَافِ مِنْ مَوَارِيثِ الرِّجَالِ فَاتَّقُوا شِرَارَ النِّسَاءِ وَ كُونُوا مِنْ خِيَارِهِنَّ عَلَى حَذَرٍ وَ لَا تُطِيعُوهُنَّ فِي الْمَعْرُوفِ حَتَّى لَا يَطْمَعْنَ فِي الْمُنْكَرِ
  ترجمه ی فیض الاسلام: زنها از ایمان و ارث و خرد کم بهره هستند اما نقصان ایمانشان بجهت نماز نخواندن و روزه نگرفتن است در روزهای حیض و جهت نقصان خردشان آن است که (در اسلام) گواهی دو زن بجای گواهی یک مرد است و از جهت نقصان نصیب و بهره هم ارث آنان نصف ارث مردان می باشد پس از زنهای بد پرهیز کنید و از خوبانشان برحذر باشید و در گفتار و کردار پسندیده از آنها پیروی نکنید (پیروی نکردن از آنان در معروف یعنی گفتار و کردار پسندیده آنستکه اگر آن معروف یکی از واجبات باشد شما آن را بعنوان معروف بودنش بجا آورید و بنمایانید که اتیان به آن بجهت اطاعت و پیروی از آنها نیست و اگر یکی از مستحبات باشد بجا نیاورید زیرا بجا نیاوردن مستحب بعنوان پیروی نکردن از آنان مستحب است خلاصه در هیچ امری بگفتار و خواهشهای آنان اعتنا ننمایید) تا در گفتار و کردار ناشایسته طمع نکنند (و شما را به انجام آن وادار ننمایند).
  ——————————-
  دوست عزیز،
  آن‌چه نقل کردید مفيد مدعا نيست. شما نسبتی به علی بن ابی‌طالب دادید که نمی‌توان با ذکر این جملات آن را ثابت کرد. فکر نمی‌کنید یک جا لغزيده‌اید؟
  د. م.

 3. م says:

  سلام… چندي پيش نوشته بوديد مير حسين موسوي نشانه‌هاي يك رئيس جمهور و رهبر سياسي را به خوبي از خودش بروز داده،اما گفتيد بعدا بيشتر در اين براه خواهيد نوشت… من مدت‌هاست منتظر تحليل شما درباره اين موضوع هستم…
  ****************
  هنوز وقت باقی است. عجله نکنید.
  د. م.

 4. آذین says:

  خدا خیرت دهد برادر و بانویت را که گوش دلمان را به این نوای ملکوتی آراستید. التماس دعا

 5. امین says:

  حال عجیبی بود. نمی دانستم در بین ترتیل خوانان هم کسانی هستند که موقع خواندن قرآن این گونه «بوی گل شان مست کند که دامن شان از دست برود» و بی اختیار بگریند، و این ها ضبط هم بشود. نام شاطری را تا به حال نشنیده بودم اما در سایت tanzil.info (که واقعاً کار خوبی است) شنیدم و دیدم آن جا چنین حال و حالت هایی مضبوط نیست. حتی رفتم به سوره ی نجم و آخرش که أَفَمِنْ هَٰذَا الْحَدِيثِ تَعْجَبُونَ وَتَضْحَكُونَ وَلَا تَبْكُونَ که از آن آیاتی که سنگ را به هبوط می آورد و جبل را خاشع و متصدع می کند ولی باز هم این حس و حال ها در ترتیل شاطری نبود. این را از کجا می شود گرفت؟
  ———————————-
  باید کل‌اش در وب موجود باشد. من دارم همه‌اش را. شاطری موقع خواندن بسیاری از آیات و سوره‌های دیگر هم همین حال را دارد.
  د. م.

 6. آبان says:

  تولدت مبارک ايشالا صد سال زنده باشي .

 7. فرید says:

  فقط می خواستم بدانم که آیا منظور از اهل دل و اهل اشاره فقط معتقدین به مذهب رسمی تشیع می باشد. چون چندین بار خوانده ام که هرجا مساله درک و پاکی دل را مطرح می کنید در یک قالب مذهبی به آن اشاره می کنید. اگر آری، آیا پیروان ادیان دیگر و یا حتی بی دینان پاک یافت نمی شوند.
  —————————————
  دوست عزیز،
  وقتی قرآن از اهل کتاب به عنوان رستگاران یاد می‌کند و می‌گويد هر که به خدا ايمان داشته باشد و عمل صالح انجام بدهد خوفی بر او نيست، من و شما که هستيم که به خودمان اجازه بدهیم و بگوييد «اهل دل» و «اهل اشاره» فقط معتقید به مذهب رسمی تشیع هستند؟ جملات دردناکی نوشته‌اید که فکر می‌کنم سخت با روح دین‌داری و ایمان منافات دارد. پاکی دل که قالب این مذهب و آن مذهب را بر نمی‌تابد!
  د. م.

 8. آستانه says:

  معمولا می خوانمتان. تجریدی است در دینداری این نوشته ها . سلامت باشید

 9. محمد سادات says:

  خیلی ممنون امشب موقع افطار نه تنها، تنهانبودم بلکه بارمضانیه بسیارافطارباصفائی داشتم وسحرهم به همچنین؛ خدا خیرتان دهد.

|